10 măsuri pentru fermierii francezi. Unii încă vor să meargă cu tractoarele la Paris

În Franța, promisiunile premierului Gabriel Attal nu au reușit să-i mulțumească pe toți agricultorii care blochează de mai bine de o săptămână axe rutiere și instituții publice. Unii spun că s-a făcut un pas și că lucrurile merg în direcția bună, alții au desființat barajele și anunță că le vor reinstala săptămâna viitoare. Două dintre sindicatele reprezentative continuă protestele și amenință că vor ajunge cu tractoarele până la Paris.

Fermierii francezi vor proteste la scară națională. Cei din sud-vest au blocat autostrăzile şi au aruncat bălegar

Cel mai important sindicat al fermierilor francezi (FNSEA) analizează posibilitatea organizării unor proteste la scară naţională în săptămânile următoare, a declarat vineri un purtător de cuvânt, ceea ce înseamnă extinderea acţiunilor de protest organizate până acum de fermierii din sud-vestul ţării, care au blocat autostrăzile şi au aruncat bălegar în faţa clădirilor publice, transmite Reuters.

Ultima Oră

Cele mai citite