Fermierii francezi vor să extindă protestele la scară națională. Cei din sud-vestul ţării au blocat autostrăzile şi au aruncat bălegar în faţa clădirilor publice
Cel mai important sindicat al fermierilor francezi (FNSEA) analizează posibilitatea organizării unor proteste la scară naţională în săptămânile următoare, a confirmat un purtător de cuvânt, ceea ce înseamnă extinderea acţiunilor de protest organizate până acum de fermierii din sud-vestul ţării, care au blocat autostrăzile şi au aruncat bălegar în faţa clădirilor publice, transmite Reuters. Fermierii au menţionat printre nemulţumirile lor o taxă guvernamentală pe motorina folosită de tractoare, importurile ieftine, aspectele legate de stocarea apei, restricţiile excesive şi birocraţia.
La fel ca şi colegii lor din Germania, care pe parcursul acestei săptămâni au organizat proteste de amploare, fermierii francezi sunt nemulţumiţi în special de taxe şi reglementări.
FSNEA va decide joi dacă va organiza acţiuni de protest la scară naţională, după ce vor avea loc întâlniri cu reprezentanţii regionali şi cu cei din diferitele domenii ale sectorului agricol, a precizat purtătorul de cuvânt.
Sute de fermieri din sud-vestul Franţei au protestat săptămâna aceasta în oraşul Toulouse, provocând blocaje în trafic. Vineri, aceşti fermieri au blocat cu baloţi de fân o autostradă importantă, care face legătura între Toulouse şi Oceanul Atlantic.
Membrii sindicatului FNSEA au ocupat sensurile giratorii de la intrarea în oraşe şi sate în 12.000 din cele 36.000 de districte din Franţa, pentru a-şi exprima nemulţumirea, într-o campanie organizată sub sloganul “Lucrurile au luat-o razna”.
Protestele în interiorul celui mai mare producător agricol din Uniunea Europeană vin într-un moment în care preşedintele Emmanuel Macron se teme de un suport din ce în ce mai mare al fermierilor pentru extrema dreaptă, înaintea alegerilor pentru Parlamentul European din luna iunie.
Zilele trecute, Macron le-a spus membrilor cabinetului său să acorde o atenţie sporită posibilelor situaţii explozive pentru fermieri, să încerce să evite noi demonstraţii şi o repetare a protestelor din timpul campaniei “Vestelor Galbene”, a declarat un ministru francez pentru Politico.
Sursa: Agerpres

