Pandemia nu e FAKE NEWS. Tu știi adevărul | Medicul Radu Ţincu: Este un joc periculos, asemeni ruletei ruseşti, să crezi că vei face o formă uşoară de boală

Nu poate fi văzut cu ochiul liber, însa a făcut lumea mai complicata pentru noi toţi! De aproape doi ani, trăim cu un virus nemilos pe care se chinuie să îl învingă împreună medici, oameni de ştiinţă şi tehnologia viitorului. Un efort umbrit însă de frică! Ea a adus în lumina faţă întunecată a pandemiei: mulţi au căzut pradă informaţiilor false care îi lasă singuri în faţa morţii. Adevărul este însă unul singur! Şi cu el putem învinge pandemia. Tu ştii adevărul şi a venit momentul să le spunem tuturor că pandemia NU este fake news. O campanie a Ştirilor TVR. Radu Țincu, medic primar terapie-intensivă şi toxicologie, despre una dintre cele mai răspândite ştiri false de la începutul Pandemiei.

Pandemia nu e FAKE NEWS. Tu știi adevărul | Medicul Vasi Rădulescu: Sufocarea cu mesaje false, unul dintre motivele pentru care oamenii sunt reticenţi la vaccinare

Nu poate fi văzut cu ochiul liber, însa a făcut lumea mai complicată pentru noi toţi! De aproape doi ani, trăim cu un virus nemilos pe care se chinuie să îl învingă împreună medici, oameni de ştiinţă şi tehnologia viitorului. Un efort umbrit însă de frică! Ea a adus în lumină faţa întunecată a pandemiei: mulţi au căzut pradă informaţiilor false care îi lasă singuri în faţa morţii. Adevărul este însa unul singur! Şi cu el putem învinge pandemia. Tu ştii adevărul şi a venit momentul să le spunem tuturor că pandemia NU este fake news. O campanie a Ştirilor TVR. Medicul Vasi Rădulescu, specialist internist şi autor de cărți care popularizează educația pentru sănătate în rândul adulților și copiilor, despre cele mai frecvente şi periculoase ştiri false legate de pandemie şi de ce suntem predispuşi să le credem.

Ghidigital, episodul 8 | Ce putem face ca să ne protejăm de știrile false

În acest episod vrem să vă facem atenți asupra unei specii foarte alunecoase de informație: știrea falsă. E o vietate care își are locul dintotdeauna în comunicarea orală sau scrisă, dar care zburdă acum mai virulent ca niciodată prin mediul online. E ca o ciupercă otrăvitoare: aspect atrăgător, frumos colorată, dar toxică și dăunătoare. Și tot ca o ciupercă, e bine să învățăm să ne ferim de ea, preferabil înainte să o înghițim.

Ştirea falsă despre pana de curent la nivel european a provocat panică în Spania

Isteria fake news-ului legat de pana de curent la nivel European a ajuns şi în Spania. Speriaţi de zvonurile că ar putea rămâne fără electricitate tot mai mulţi spanioli se aprovizionează cu lanterne, surse de încălzire, butelii şi chiar alimente. În schimb, furnizorii de electricitate şi autorităţile dau asigurări că nu va exista nicio întrerupere în alimentarea cu energie.

LUMEA AZI Scurtă istorie a unui fake news care a generat isterie pe Facebook. De la un anunț al unui ministru din Austria, la "știrea" că nu vom avea curent electric timp de două săptămâni

Europa ar putea rămâne în beznă din cauza unei pene uriașe de curent care ar cuprinde o bună parte din continent. Anunțul panicard a fost făcut de ministerul Apărării din Austria și s-a răspândit în toată Uniunea Europeană, unde cei mai creduli au început deja să își facă provizii pentru două săptămâni de blackout.

Fake news cu live pe Facebook de la un spital cu peste 100 de pacienți COVID. "Aici este spitalul 'Victor Babeș' din Timișoara, nu vedeți că nu este nicio urgență - totdeauna spitalul este gol". Finalul live-ului: dosar penal

Un nou dosar penal pentru informaţii false despre criza COVID şi situaţia critică din spitale. Un timişorean s-a filmat în curtea spitalului "Victor Babeş" printre salvări şi bolnavi, dar le-a transmis celor care îl urmăresc pe internet că, de fapt, spitalul este gol, iar bolnavii nu există. Poliţiştii au văzut postarea, s-au sesizat din oficiu şi i-au deschis dosar penal individului.

Îmbolnăviți cu știri false, la televizor și pe internet. Medicii cer sancționarea aspră a celor care propagă în spațiul public informații eronate

În plină pandemie, în care situația în spitale este înfiorătoare din cauza numărului imens de îmbolnăviri, românii sunt asediați cu mesaje împotriva vaccinării. Sunt transmise în mediul online, dar și de unele televiziuni. Fac referire la tot felul de studii. Toate acestea, dar și îndemnurile unor reprezentanți ai bisericii ca oamenii să nu se vaccineze, au un efect: numărul extrem de mic al celor imunizați în țara noastră. Și asta în condițiile în care cei care mor de covid sunt într-o majoritate covârșitoare nevaccinați.

Preşedinta Comitetului Nobel: Libertatea de exprimare este pe cale de dispariţie. Lumea trebuie să fie vigilentă în faţa ameninţărilor la adresa presei libere

Faptul că anul acesta Premiul Nobel pentru Pace a fost primit de doi jurnalişti este o încercare de a atrage atenţia lumii asupra necesităţii de a apăra o presă liberă şi independentă, afirmă preşedinta Comitetului Nobel, Berit Reiss-Andersen, într-un interviu acordat agenţiei de presă nipone Kyodo și preluat de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite