A murit Ovidiu Băjenaru, șeful clinicii de Neurologie de la Spitalul Universitar de Urgență București. Medicul era infectat cu noul coronavirus

Ovidiu Băjenaru, şeful clinicii de Neurologie de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, a murit infectat cu noul coronavirus. În bogata sa activitate, prof. dr. Ovidiu Băjenaru a publicat peste 400 lucrări științifice  și comunicate în reviste de la congrese și alte manifestări științifice de prestigiu din țară și internaționale. De asemenea, este autor sau coautor a 14 cărți medicale publicate în România.

Examenul de admitere la Universitatea de Medicină şi Farmacie ''Carol Davila''din Capitală, pe 26 iulie, la Romexpo. S-au înscris 3.326 de candidaţi

Examenul de admitere la Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila" din Bucureşti în domeniile Medicină, Medicină dentară şi Farmacie, precum şi la Facultatea de Moaşe şi Asistenţă Medicală, va avea loc duminică, 26 iulie, la Centrul Expoziţional Romexpo. S-au înscris 3.326 de candidaţi, cu 300 mai mulți față de anul trecut, anunță UMF într-un comunicat.

1.223 de tineri au absolvit astăzi Facultatea de Medicină din București

Absolvire cu emoţii la Facultatea de Medicină din cadrul UMF Bucureşti. Peste 1.200 de tineri au primit astăzi diploma şi au depus jurământul lui Hipocrate. Nu pot însă profesa momentan. Peste o lună vor susţine cel mai greu examen din carieră, cel de rezidenţiat. Dacă în anii trecuţi, cam jumătate dintre absolvenţi plecau în străinătate, acum, mulți viitori medici vor să rămână în România.

Ultima Oră

Cele mai citite