EXCLUSIV Voluntarii ajută spitalele sufocate de pacienți. Gabriela, studentă în ultimul an, lucrează zilnic, în zona roșie. Imagini care vă pot afecta emoțional

Voluntarii sunt o adevărată gură de oxigen pentru spitalele de covid care abia mai fac față fluxului mare de pacienți. La Institutul Marius Nasta sunt în permanență 2-3 studenți care ajută medicii și asistentele. O echipă a Știrilor TVR a filmat un astfel de voluntar la treabă, în zona roșie. Un reportaj de Adelin Petrișor și Relu Calotă.

Viitorii medici s-au întors în universităţi

Marile universităţi din Bucuresti şi din ţară au început de azi cursurile în format hibrid - online şi cu prezenţă fizică. Klaus Iohannis a participat la ceremonia de la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila" şi le-a vorbit studenţilor despre epidemia dezinformării.

Klaus Iohannis: Nu trebuie să ne mai aflăm în situaţia gravă de a mai stinge incendii! Putem acoperi nevoile de investiții din PNRR, sunt 2,4 miliarde de euro pentru sistemul medical

Statul român nu trebuie să se mai afle în "situaţia gravă de a mai stinge incendii" şi este nevoie de o reformă profundă în sistemul naţional de Sănătate, a afirmat, luni, preşedintele Klaus Iohannis, la deschiderea anului universitar la Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila".

Klaus Iohannis, la UMF Carol Davila: Trebuie mai mult efort pentru a-i ajuta pe oameni să conștientizeze că cercetarea medicală și farmaceutică se bazează pe rigori chiar mai înalte decât în alte domenii

Klaus Iohannis a participat la ceremonia de deschidere a anului universitar 2021-2022 de la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila" Bucureşti. Șeful statului a vorbit despre fake news-urile care au împiedicat vaccinarea și despre fondurile care sunt pentru sistemul sanitar în Planul Național de Redresare și Reziliență, pentru că "Nu trebuie să ne mai aflăm în situația gravă de a mai stinge incendii!" Discursul președintelui a fost transmis de TVR 1.

Familia de profesori ieșeni Nedea pregătește de 10 ani, gratuit, viitorii medici. Zeci de tineri și-au împlinit visul, datorită lor

Cu toate problemele din sistemul medical, mulți tineri visează să îmbrace halatul alb. Admiterea e grea și nu toți au familii cu bani pentru meditații. Soții Nedea, profesori ieșeni, îi ajută să devină studenți la Medicină, gratis. Și fac asta de 10 ani, timp în care peste 100 de tineri și-au văzut visul împlinit în țară sau în străinătate.

Ionel Dancă: A fost aprobată OUG privind desfăşurarea de către studenţii la Medicină a activităţii de voluntariat în spitale COVID

Guvernul a aprobat în forma finală proiectul de ordonanţă de urgenţă privind desfăşurarea activităţilor de voluntariat de către studenţii din anii terminali ai facultăţilor de medicină în unităţi sanitare implicate în efortul de limitare a răspândirii infecţiilor cu coronavirus, a declarat miercuri seară şeful Cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă, citat de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite