facturi
Clienții care nu plătesc facturile la energie electrică și la gaze naturale vor putea fi din nou debranșați. Guvernul a renunțat la măsura de protecție acordată consumatorilor, pe durata stării de alertă, după ce numărul restanțierilor s-a dublat în decurs de un an, iar valoarea sumelor neîncasate a atins nivelul record de 250 de milioane de lei.
Facturile la curent și gaze naturale ar putea fi simplificate, la cererea Ministerului Energiei
Facturile la energie electrică şi gaze naturale ar putea fi simplificate. Ministrul Energiei le cere furnizorilor să informeze mai clar consumatorii cu privire la unele costuri. În replică, reprezentanţii furnizorilor spun că modificările se pot face, însă doar în timp.
Criza sanitară ne-a schimbat obiceiurile de consum. Cea mai mare parte din buget se duce, în continuare, pe mâncare și facturi
De la începutul anului trecut, românii au devenit mai chibzuiți și au cheltuit mai puțin, arată statisticile oficiale. Cea mai mare parte din buget se duce, în continuare, pe mâncare și facturi dar și pentru satisfacerea unor vicii. Cei mai puțini bani sunt însă alocați pentru educație, sub 1% din cheltuielile de consum.
CERT-RO: Atenție la tentativele de fraudă cu facturi. În spatele unei solicitări de tranzacții este posibil să fie un atacator care încearcă să deturneze banii către contul propriu
Centrul Naţional de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică atenţionează în legătură cu tentativele de fraudă cu facturi şi semnalează că în spatele unei solicitări de tranzacţii este posibil să fie un atacator care încearcă să deturneze banii către contul propriu.
Românii, în topul clasamentului europenilor cu restanțe la plata ratelor și facturilor
Românii se află pe locul 5 în clasamentul europenilor cu restanțe la plata ratelor și facturilor. Mai exact, 16,5% achită cu întârziere obligațiile și serviciile lunare. La nivel european, cele mai multe restanțe le-au acumulat grecii - mai mult decât dublu față de români, apoi bulgarii, ciprioții și italienii.
Patru din zece români au intarziat cel puțin o dată să plătească facturile la timp în ultimele 12 luni
Românii sunt printre cetățenii Uniunii Europene care reușesc cu greu să plătească facturile la timp, arată un raport european. Nu au bani suficienți și nici nu sunt obișnuiți să facă economii. De altfel, peste jumătate dintre cei chestionați susțin că rămân cu mai puțin de o treime din venituri după plata tuturor facturilor și obligațiilor lunare.
Eroina cu vâsle. O poștăriță din nordul Rusiei duce corespondența și face cumpărături pentru persoanele nevoiașe aflate pe o insulă izolată
Pentru locuitorii unei insule izolate din Rusia există un adevărat erou. O femeie poștaș duce corespondența și face cumpărături pentru persoanele nevoiașe de pe o insulă izolată. Liviu Iurea vă invită să urmăriți povestea Alexandrei Brykina.
Noile case de marcat, greu de găsit. Doar un sfert dintre comercianți și-au instalat casele de marcat obligatorii. Ministerul Finanțelor precizează că nu vor fi sancțiuni
De astăzi, toți comercianții ar trebui să aibă instalate case de marcat cu jurnal electronic, așa încât să reducă evaziunea fiscală. În realitate, peste trei sferturi dintre ei folosesc vechile aparate, cu rolă jurnal pe suport de hârtie. Cererea e mare și mulți comercianți spun că așteaptă și luni de zile până primesc dispozitivele.
România este pe locul patru în UE în topul restanţierilor la plata utilităţilor
România se află în topul ţărilor cu cele mai mulţi restanţieri la utilităţi din Europa, după Grecia, Bulgaria şi Croaţia, a afirmat, marţi, Radu Dudău, directorul Energy Policy Group (EPG), în cadrul unei conferinţe pe tema eficienţei energetice a clădirilor, scrie Agerpres.

