Rău platnicii pot fi din nou debranșați de la rețeaua de gaze și de energie electrică

Clienții care nu plătesc facturile la energie electrică și la gaze naturale vor putea fi din nou debranșați. Guvernul a renunțat la măsura de protecție acordată consumatorilor, pe durata stării de alertă, după ce numărul restanțierilor s-a dublat în decurs de un an, iar valoarea sumelor neîncasate a atins nivelul record de 250 de milioane de lei.

CERT-RO: Atenție la tentativele de fraudă cu facturi. În spatele unei solicitări de tranzacții este posibil să fie un atacator care încearcă să deturneze banii către contul propriu

Centrul Naţional de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică atenţionează în legătură cu tentativele de fraudă cu facturi şi semnalează că în spatele unei solicitări de tranzacţii este posibil să fie un atacator care încearcă să deturneze banii către contul propriu.

Patru din zece români au intarziat cel puțin o dată să plătească facturile la timp în ultimele 12 luni

Românii sunt printre cetățenii Uniunii Europene care reușesc cu greu să plătească facturile la timp, arată un raport european. Nu au bani suficienți și nici nu sunt obișnuiți să facă economii. De altfel, peste jumătate dintre cei chestionați susțin că rămân cu mai puțin de o treime din venituri după plata tuturor facturilor și obligațiilor lunare.

Noile case de marcat, greu de găsit. Doar un sfert dintre comercianți și-au instalat casele de marcat obligatorii. Ministerul Finanțelor precizează că nu vor fi sancțiuni

De astăzi, toți comercianții ar trebui să aibă instalate case de marcat cu jurnal electronic, așa încât să reducă evaziunea fiscală. În realitate, peste trei sferturi dintre ei folosesc vechile aparate, cu rolă jurnal pe suport de hârtie. Cererea e mare și mulți comercianți spun că așteaptă și luni de zile până primesc dispozitivele.

Ultima Oră

Cele mai citite