România a devenit tot mai atractivă pentru nomazii digitali, adică acei străini care muncesc de la distanţă pentru companii din toate colţurile lumii. Bucureştiul se plasează în faţa multor capitale europene în primul rând pentru costurile mai mici. Pentru că sunt o sursă de venit la bugetul statului, autorităţile vor să le ofere facilităţi fiscale tocmai pentru a-i încuraja să stea cât mai mult la noi în ţară.
Sectorul IT are printre cele mai mari venituri din economie iar pentru mine române o enigmă cum este posibil ca acest sector să beneficieze de eliminarea impozitului pe venit, a declarat joi, Eugen Rădulescu, director la Direcţia stabilitate financiară în cadrul Băncii Naţionale a României.