expoziţie
Un adevărat scandal a izbucnit în lumea artistică în momentul în care societatea de gestionare a drepturilor de autor în domeniul artelor vizuale a propus plata unei sume între 35 și 100 de lei pentru fiecare operă de artă prezentată în expoziții sau evenimente publice. Societatea ar încasa bani pentru creatorii care o mandatează, iar cei care trebuie sa plătească sunt organizatorii de expoziții și evenimente de artă.
Memoriile Cetății – Trei ani de intervenții artistice în cartierele Timișoarei. Expoziție în aer liber la Varșovia
Institutul Cultural Român de la Varșovia a deschis, la 1 Decembrie, în capitala poloneză expoziția în aer liber intitulată „Memoriile Cetății – Trei ani de intervenții artistice în cartierele Timișoarei”, realizată împreună cu Asociația Timișoara Capitală Europeană a Culturii.
Expoziția „PosterXpoem” | 21 de postere poem vor fi expuse în filiale ale Bibliotecii Metropolitane București
În mai multe filiale ale Bibliotecii Metropolitane București vor fi puse postere poem, eveniment în cadrul expoziției „PosterXpoem”, prin care se promovează poezia și poeții contemporani într-un mod vizual.
Expoziția „Cine este celălalt?”, meditație asupra societății, a relațiilor interumane și a sinelui
Meditație asupra societății, a relațiilor interumane, dar și o privire spre interior - este invitația pe care ne-o face expoziția găzduită de Centrul Ceh până pe 26 noiembrie. „Cine este celălalt?”, o expoziție - oglindă a societății noastre în care doi tineri artiști plastici analizează relații și ierarhii.
Festivalul crizantemelor la Gradina Botanică din Iași, dedicat aniversării a 160 de ani de la fondarea Universității „Alexandru Ioan Cuza”
Expoziţia ”Flori de toamnă” este dedicată aniversării a 160 de ani de la fondarea Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Primele crizanteme au fost cultivate în Gradina Botanică în 1975, iar acum au fost expuse nu mai puţin de 212 soiuri! Publicul va putea admira și peste 200 de tipuri de tufănele şi dumitrițe cultivate în sere, solarii și terenuri experimentale.
"Fotografiile nefăcute", expoziție inedită la Muzeul de Artă din Cluj-Napoca
Expoziție inedită la Muzeul de Artă din Cluj-Napoca. Fotografii mai puţin perfecte, care exprimă cele mai arzătoare poveşti ale Fotografilor şi provocările pe care le întâlnesc în meseria lor, au fost expuse publicului. "Fotografiile nefăcute" așa cum se numește și expoziția, surprind momente ratate de obiectivului aparatului de fotografiat.
Prima expoziție de la declanșarea pandemiei la Londra
Muzeul de artă modernă Tate, din Londra, este iluminat feeric. Și în exterior, dar și în interior. Motivul? S-a deschis prima expoziție de la declanșarea pandemiei.
Noaptea Albă a Galeriilor 2020. Pandemia și carantina, prin ochii artiștilor. 60 de ateliere, galerii și spații de creaţie, deschise pentru public în București
Carantină și lupta cu noul coronavirus, adevărate muze pentru câțiva artiști români. Lucrările lor au fost expuse la Noaptea albă a galeriilor: zeci de galerii, centre de artă contemporană sau spații alternative au fost deschise publicului până la miezul nopții în Capitală și 10 orașe. Anul acesta, din cauza pandemiei, organizatorii au decis ca evenimentul să dureze 3 nopți.
Noaptea Albă a Galeriilor 2020. 60 de ateliere, galerii şi spaţii de creaţie, deschise pentru public în București
Noaptea Albă a Galeriilor ține, de fapt, anul acesta, trei zile. A început vineri şi se încheie duminică la miezul nopții. În Bucureşti, sunt 60 de ateliere, galerii şi spaţii de creaţie, deschise pentru public. Multe au organizat evenimente şi expoziții special pentru acest moment. Noaptea Albă a Galeriilor, marcată în 11 judeţe din ţară, aduce un moment de vizibilitate pentru o comunitate artistică afectată de restricţiile pandemiei.

