22 decembrie 1989 a fost ziua victoriei pentru Revoluţia anti-comunistă, o zi a jertfei şi a speranţei. Întreaga ţară a strigat "Libertate" şi a aflat de la Televiziunea Română că dictatorul Nicolae Ceauşescu a fugit. Ca în fiecare an de atunci, la Troiţa din faţa TVR, revoluţionari şi urmaşi ai eroilor i-au comemorat pe cei care au pierit în acele zile.
Slujbe de pomenire a eroilor care s-au jertfit pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român vor fi oficiate în zilele de 20, 21 şi 22 decembrie, cu prilejul comemorării a 33 de ani de la Revoluţia Română din Decembrie 1989.
Inspectoratul școlar a inițiat un proiect numit "Școala pentru valori autentice" care are drept scop promovarea valorilor civice. Copiii din 56 de școli și grădinițe din Iași au fost rugați să aducă de acasă obiecte din bronz.