De ce nu scad facturile la energie, deși prețul curentului a scăzut pe bursă

De ce nu scad facturile la energie, deși curentul s-a ieftinit pe bursă? Este întrebarea momentului pentru milioane de români, care văd prețurile din facturi neschimbate, în ciuda ieftinirilor spectaculoase de pe piața spot. Prețul mediu de pe bursa OPCOM a scăzut cu 24% în august față de iulie, însă efectele nu se resimt imediat la consumatori.

Inflația a ajuns la 9,9% în august. Scumpiri mari la energia electrică, servicii, chirii, dar și la alimente

Prețurile cresc într-un ritm tot mai alert. Inflația aproape că s-a dublat de la începutul anului și a urcat la 9,9%, în luna august. Cel mai mult s-au scumpit energia electrică și alimentele. În cazul electricității, tarifele au ajuns și cu aproape 66% mai mari decât în urmă cu un an. Economiștii nu exclud ca prețurile să crească accelerat și în această toamnă.

ANPC a dat amenzi record furnizorilor de energie. Facturi cu întârziere și clauzele abuzive, printre neregulile grave

Piața de energie din România a fost din nou zguduită de sancțiuni. Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a aplicat, în ultimele două luni, amenzi de peste 370.000 de lei pentru nereguli grave descoperite la furnizorii de energie. Printre companiile sancționate se numără chiar cei mai mari jucători de pe piață: Hidroelectrica, PPC Energie și Electrica Furnizare, dar și alți furnizori precum Digi România, Grenerg și Renovatio Trading.

De ce România oscilează, de la un an la altul, între statutul de exportator și cel de importator de energie

Privind evoluția consumului intern și a capacităților instalate în România, apare un paradox greu de ignorat: deși rețeaua națională (SEN) dispune în 2025 de peste 19.000 MW instalați – mai mult decât în 2021 sau 2023, importurile de energie electrică sunt în creștere. Această aparentă contradicție ridică o întrebare firească: de ce este nevoie să importăm energie, dacă avem un program de producție mai ridicat?

Ultima Oră

Cele mai citite