Tariful binom la energia electrică, în analiză. Formulă nouă de calcul, propusă la factură
Modul în care e facturată energia electrică s-ar putea modifica. Autorităţile analizează o formulă nouă de calcul, care va avea o componentă fixă, pentru acoperirea capacităţii rezervate în reţea şi una variabilă, care să acopere consumul efectiv de energie. Nu toti expertii sunt de părere că e o masură avantajoasă pentru consumatori.
În prezent, clienții plătesc serviciul de distribuţie dacă au consum de energie electrică. Dacă totul e scos din priză, iar consumul este zero, și factura este zero, inclusiv costul cu distribuția, în condițiile în care indexul transmis confirmă această situație. La tariful binom însă, tariful va avea o componentă fixă și una variabilă.
În ceea ce privește componenta fixă, ea va reprezenta un fel de abonament lunar, pentru puterea aprobată la locul de consum. În ce privește variabila, se va calcula în funcție de consumul de energie. Distribuitorii vor acoperi o parte din cheltuieli, indiferent dacă e consum sau nu, pe motiv că rețeaua e mereu la dispoziția consumatorilor.
Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei lucrează deja la scenarii privind introducerea tarifului binom în calculul facturii.
George Niculescu, președintele ANRE: Încercăm să creionăm cea mai bună formă a acestei reglementări și când vom fi gata cu analizele și vom avea o formă benefică pentru toți consumatorii, industriali, casnici, vom începe amplul proces de consultare publică.
Tariful binom e convenabil pentru distribuitori, pentru că astfel se vor asigura că au venituri fixe de-a lungul anului, indiferent cât de mare e consumul, dar și producția de energie electrică. Alții însă vor avea de suferit, spun unii experți.
Silvia Vlăsceanu, director, Asociația Producătorilor de Energie Electrică: Sunt afectați consumatorii care vor plăti chiar dacă ei fac eforturi de a nu consuma energie. Și în general sunt consumatorii vulnerabili. Sunt mai multe elemente care ajung tot în factură și nu cred că în acest moment piața și consumatorii sunt pregătiți de această modificare.
Reprezentanții consumatorilor văd însă aspectele pozitive ale tarifului binom. Nu vom plăti mai mult, ci în mod uniform de-a lungul anului, spun ei, dar recomandă ca măsura să nu fie obligatorie.
Sorin Mierlea, președinte InfoCons: Este aceeași factură care am plăti-o azi, dar e ca atunci când faci credit la o bancă, poți să ai o rată variabilă sau fixă și se redistribuie în vârfurile de sarcină pe alte luni. Dar asta să nu însemne o obligativitate pentru toți, ci să poți alege tipul de abonament. Acest tip de tarif ar trebui să vină neapărat într-un pachet de tarif zi și noapte.
Unii clienți spun că mai folositor ar fi tariful diferențiat pe momentele zilei.
Tariful diferențiat pe tronsoane orare, adică prețuri mai mici la orele în care nu e vârf de consum, face parte deja din ofertele unor furnizori. Iar ministrul Energiei a anunțat în august că ia în calcul o astfel de măsură la nivelul țării. Doar că, pentru a putea fi aplicată, e nevoie de contorizare inteligentă, de care beneficiază deocamdată numai o treime dintre consumatori.

