Folosirea inteligenţei artificiale va dubla până în 2030 cererea de electricitate la centrele de date

Consumul de electricitate al centrelor de date va fi mai mult decât dublu până în 2030, datorită aplicaţiilor de inteligenţă artificială (AI), ceea ce va crea noi dificultăţi pentru securitatea energetică şi obiectivele privind emisiile de dioxid de carbon, potrivit unui raport publicat joi de Agenţia Internaţională a Energiei (IEA), transmit AFP şi Reuters.

Rezervele de gaz ale României sunt în scădere. Ministrul Energiei dă asigurări că putem trece cu bine iarna

Depozitele de gaz ale României s-au golit accelerat in ultima perioadă, dar nu sunt probleme cu aprovizionarea. În exclusivitate pentru TVR, ministrul Energiei spune că a trimis corpul de control să verifice dacă se respectă programul de extracție din rezervele țării. Experții în energie susțin că anul acesta am vândut cantități importante de gaz Republicii Moldova, iar românii au consumat mai mult decât până acum.

Ultima Oră

Cele mai citite