Lotul României a obţinut locul I la nivel european şi locul al III-lea în clasamentul pe naţiuni la Olimpiada Internaţională de Fizică desfăşurată în Japonia, la Tokyo, informează Ministerul Educaţiei.
Elevii români au obţinut medalii de aur, de argint și de bronz la Olimpiada Internaţională de Fizică a Ţărilor din Asia (APhO 2023), anunță Ministerul Educaţiei.
E vacanța de Paște, dar pentru cei pasionați de anumite materii e și vremea competițiilor finale, pe ţară. Este vorba de câteva mii de elevi care participă la olimpiade în aceste zile pentru premii, prestigiu și încredere în ei. Unii au străbătut ţara de la un capăt la altul, ca să ajungă în orașul care găzduiește concursul. Cei care ajung în această etapă se consideră deja câștigători.
Performanţă remarcabilă pentru un elev român. Adolescentul, elev de clasa a VIII-a, la o şcoală din Craiova, a obţinut locul al II-lea la Olimpiada Internaţională de Neogreacă, care a avut loc la Bucureşti. La competiție au participat concurenți din 13 țări, iar din România au fost 21 de copii, dintre care 12 au luat premii.
Elevul Daniel Hanganu de la Colegiul Naţional Iaşi a obţinut medalia de aur la cea de-a XVIII-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Geografie de la Paris, organizată şi derulată online, în perioada 12-18 iulie, sub patronajul Comitetului Naţional Geografic francez (CNFG), a anunţat Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ).
Loturile olimpice de geografie ale României au obținut 7 medalii - 4 la juniori și 3 la seniori - la a VII-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Geografie pentru Europa (EGeo).
Mucegai, praf, rugină şi mobilă distrusă. Sunt condiţiile insalubre pe care le-au reclamat, în ultimele zile, participanţii la olimpiadele desfăşurate la nivel naţional, în Timişoara, Craiova sau Piteşti. Reprezentanţii inspectoratelor școlare spun însă că la ei n-au ajuns niciun fel de reclamaţii şi că plângerile au fost doar online.
Trei elevi români au fost felicitaţi de oficiali europeni pentru performanţele lor. Succesul la olimpiadele internaționale i-a dus direct la Bruxelles unde au vizitat instituţiile europene. O vizită susținută de echipa emisiunii „Câșigă România”, singurul concurs de cultură generală despre țara noastră. Un nou sezon al emisiunii începe mâine la ora 20 ep TVR 2.
Sistemul de învăţământ românesc trebuie schimbat. O spun olimpicii care recunosc că au ajuns la performanţă doar pentru că au avut profesori care i-au învăţat cum să gândească. În plus, şi-au stabilit singuri materiile prioritare. Mulţi dintre ei sunt decişi să rămână în ţară, pentru a schimba România.