Olimpiadele naționale, în plină desfășurare. Rezultatele bune le pot asigura elevilor un loc în lotul pentru etapa internațională sau la facultate

E vacanța de Paște, dar pentru cei pasionați de anumite materii e și vremea competițiilor finale, pe ţară. Este vorba de câteva mii de elevi care participă la olimpiade în aceste zile pentru premii, prestigiu și încredere în ei. Unii au străbătut ţara de la un capăt la altul, ca să ajungă în orașul care găzduiește concursul. Cei care ajung în această etapă se consideră deja câștigători.

Elevi olimpici cazați în condiții insalubre. Imagini şi critici pe reţelele de socializare. Inspectoratele susţin că n-au avut fonduri pentru a oferi mai mult

Mucegai, praf, rugină şi mobilă distrusă. Sunt condiţiile insalubre pe care le-au reclamat, în ultimele zile, participanţii la olimpiadele desfăşurate la nivel naţional, în Timişoara, Craiova sau Piteşti. Reprezentanţii inspectoratelor școlare spun însă că la ei n-au ajuns niciun fel de reclamaţii şi că plângerile au fost doar online.

"Câştigă România" a organizat și finanțat vizita a 3 olimpici români la Bruxelles. Noul sezon al emisiunii începe din 17 septembrie, de la ora 20.00, la TVR2

Trei elevi români au fost felicitaţi de oficiali europeni pentru performanţele lor. Succesul la olimpiadele internaționale i-a dus direct la Bruxelles unde au vizitat instituţiile europene. O vizită susținută de echipa emisiunii „Câșigă România”, singurul concurs de cultură generală despre țara noastră. Un nou sezon al emisiunii începe mâine la ora 20 ep TVR 2.

Ultima Oră

Cele mai citite