Președintele Egiptului neagă că punctul de trecere Rafah ar fi fost închis și spune că este vorba despre consecințe ale bombardamentelor israeliene. El a avertizat în privința unui exod masiv al palestinienilor

Fattah al-Sissi a declarat că ţara sa nu a închis punctul de trecere a frontierei Rafah către Gaza, ci că ajutorul umanitar nu pătrunde pe teritoriul palestinian din cauza bombardamentelor israeliene. De asemenea, el a avertizat miercuri împotriva unui exod masiv al palestinienilor din Gaza către Egipt, văzând riscul unei "deplasări similare din Cisiordania către Iordania" şi al "sfârşitului cauzei palestiniene", transmite France Presse.

Punctul de trecere Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt, închis în continuare, deși mii de persoane speră să poată ajunge pe teritoriu sigur. Teoretic, deschiderea graniței se va face doar pentru străini și pentru ajutoare umanitare

Punctul Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt încă este închis marți dimineață. Ajutorul umanitar rămâne pe partea egipteană. Nici palestinienii, nici cetățeni străini sau cu dublă cetățenie nu au putut trece. Ministrul de Externe egiptean a dat vina pe Israel, acuzând că nu există niciun progres în eforturile de deschidere a punctului - singura cale viabilă de a-i scoate pe cei care s-au refugiat din calea iminentei acțiuni terestre a Israelului, singura cale de a băga provizii vitale.

Ultima Oră

Cele mai citite