Dumitru Prunariu
Se împlinesc 40 de ani de la istoricul zbor în spațiu al lui Dumitru Prunariu. Generalul în rezervă este singurul român care a înregistrat o astfel de performanță. În 1981, Prunariu a participat la misiunea Soiuz 40 din cadrul programului Intercosmos prin care URSS își ajuta aliații să facă acest zbor istoric. Românul a petrecut în spațiu aproape 8 zile.
Timbre noi pentru aniversarea zborului cosmic. Echipa Telejurnalului le-a filmat, în exclusivitate, încă din tipografie. Dumitru Prunariu: "Odată ajuns pe un timbru, rămâi veșnic"
Zborul lui Dumitru Prunariu a fost marcat imediat printr-o emisiune filatelică. Și nu a rămas singură de atunci. La aniversarea de 40 de ani, Romfilatelia lansează chiar mâine un nou timbru, pe care echipa Telejurnalului l-a filmat în exclusivitate, încă din tipografie.
40 de ani de la zborul singurului român în Spațiu | Cum i-a dus Dumitru Prunariu ceapă verde în Cosmos lui Vladimir Kovalenok
Acum 40 de ani, a zbura în Spațiu era o declarație politică pe cât era una științifică. Americanii ajunseseră de mult pe Lună, iar NASA începea era navetelor spațiale care se puteau refolosi pentru mai multe zboruri. Uniunea Sovietică dezvolta etapa stațiilor orbitale permanent locuite, care serveau drept baze științifice. În mai 1981, stația Saliut 6 era la final de carieră, după mai bine de trei ani de exploatare. Ultimul cosmonaut ne-sovietic care a urcat la bordul său a fost românul Dumitru Dorin Prunariu.
La coadă pentru Cosmos și șansa lui Dumitru Prunariu. 40 de ani de la zborul singurului român în spațiu
La 40 de ani de la zborul primului şi singurului român care a văzut Pământul de pe orbită, Dumitru Dorin Prunariu, refacem, la TVR, drumul spre un succes istoric. A fost însă o călătorie cu peripeţii în condiţiile în care Republica Socialistă, condusă de Nicolae Ceauşescu, ducea o politică externă care nu era mereu pe placul Uniunii Sovietice. Acest lucru a influenţat inclusiv participarea noastră la programul Inter-cosmos. A trebuit să stăm…la coadă.
Povestea singurului român care a văzut Pământul de pe orbită. 40 de ani de la zborul în Cosmos al lui Dumitru Prunariu
Câți oameni se află în spațiul cosmic în această clipă? Sunt șapte, toți la bordul Stației Spațiale Internaționale: trei americani, doi ruși, un francez și un japonez. Sunt acolo cu misiuni științifice care durează săptămâni sau luni de zile. Contextul în care ne punem această întrebare este aniversarea a 40 de ani de la zborul primului și singurului român care a văzut Pământul de pe orbită: Dumitru Dorin Prunariu.
Prunariu: Vom descoperi și redescoperi Luna. Undeva peste 15 ani, vom ajunge și pe planeta Marte cu echipaje umane
De Ziua mondială a aviației și cosmonauticii, Dumitru Prunariu, primul român care a zburat vreodată în spațiul cosmic, a fost invitat în emisiunea Cu capu-n zori de la TVR1. Cosmonautul a vorbit despre misiunea în cosmos, Soiuz 40, la care a participat în 1981, dar și despre planurile de viitor ale NASA.
12 aprilie, Ziua Mondială a Aviației și Cosmonauticii. ”Cerul e negru, Pământul e albastru” cuvintele care au făcut istorie
Au fost rostite de Iuri Gagarin, primul om care a văzut planeta noastră din spaţiul cosmic. În dimineaţa zilei de 12 aprilie 1961, la ora 08.07, ora României, nava Vostok 1 a fost lansată pe orbita pământului de pe Cosmodromul Baykonur. Misiunea era una deosebit de periculoasă, în condiţiile în care, zborurile anterioare, din cadrul programului Sputnik, cu câini la bord, se terminaseră tragic în aproape jumătate din cazuri.
România, parte din misiunea Hera. Mobilizare pe plan mondial pentru devierea unui asteroid
România participă la prima misiune de apărare a Terrei organizată de Agenția Spațială Europeană şi de NASA. Omenirea se mobilizează pentru a devia traiectoria unui asteroid. Misiunea Hera la care participă şi România trebuie să afle în ce condiţii poate fi deviat un corp ceresc cu un diametru de 780 de metri în jurul căruia gravitează şi un corp mai mic.
Ofertă de angajare în Cosmos. La ultima selecție de astronauți au fost aleși doar șase candidați din aproape 8.500 de participanți
Agenţia Spațială Europeană caută următoarea generaţie de astronauţi care ar putea ajunge pe Lună și nu numai. O premieră în ultimii 11 ani la care pot participa și românii pasionați de Cosmos. Înscrierile încep pe 31 martie.

