Criză de sânge, dar şi de personal. La unele centre de transfuzii sanguine donatorii așteaptă ore întregi

În timp ce bolnavi care depind de transfuzii cer cu disperare ajutor, multe operații se amână, iar medicii apelează la prieteni să facă rost de pungi de sânge - o boală cronică a sistemului îi loveşte pe donatori. Din cauza deficitului uriaş de personal, în unele zone, oamenii trebuie să stea la coadă cu orele ca să poată dona sânge. Responsabilii din sistem au început o evaluare a situaţiei din toate centrele din țară.

Spitalele ieşene au nevoie de sânge. Operațiile care nu sunt urgente au fost amânate

Criză de sânge la Iaşi. Lipsesc mai ales grupele 0 şi A. De aceea, operațiile care nu sunt urgenţe medicale sunt amânate. Numărul celor care donează sânge depăşeşte rar 50 pe zi. Iar medicii ieşeni spun că ar fi nevoie de cel puţin 100. În plus, multe persoane care vin la centrele de transfuzii descoperă că, din motive medicale, nu pot dona. Prin urmare, spitalul „Sf. Spiridon", cea mai mare unitate medicală din Moldova, se aprovizionează cu sânge de trei ori pe săptămână din alte judeţe, în special din Vaslui şi din Vrancea.

Ultima Oră

Cele mai citite