“Donează sânge, salvează o viață”! La Constanța s-au mobilizat preoții, la Iași actorii, militarii și muzicienii

A fost o zi plină, la două centre de transfuzii de sânge din țară. La Constanța, mai mulți preoți au donat sânge, în cadrul primei acțiuni de acest fel organizată în acest an. La Iași, zeci de actori, militari și jandarmi au venit să își ajute semenii aflați în spitale. Din cauza pandemiei, caravanele mobile nu au mai fost organizate în ultimul an, iar numărul donatorilor a scăzut considerabil. Fiecare litru de sânge contează.

O persoană care donează sânge poate salva trei vieți. Toate centrele de transfuzii din țară au fost deschise azi pentru donatori

Un singur om are puterea de a salva trei vieți donând sânge. Astăzi, toate centrele de transfuzii din țară au fost deschise pentru donatori. Gălățenii au profitat de ziua liberă și au surprins pozitiv cadrele medicale, venind să doneze. Campania este inițiat de Institutul de Hematologie și este sprijinită de Ministerul Sănătății.

#RespectCelorDinLiniaIntai | Asistenta Mirela Sărdaru, de 26 de ani în linia întâi alături de donatori

De 26 de ani este în prima linie în lupta pentru salvarea semenilor. Pentru ea, sângele nu mai are niciun secret și poate spune cu mâna pe inimă că a reușit împreună cu donatorii să salveze mii de vieți. O asistentă din Galați, care lucrează la centrul de transfuzii, știe că dincolo de pandemie, sunt oameni care au și alte probleme de sănătate a căror viața depinde de pungile cu sânge.

Sângele aduce viaţă pentru cei în suferinţă. Actorul Andrei Nedelea are nevoie de transfuzie, după un transplant renal

Drama unui tânăr actor care are nevoie de sânge ca de aer a impresionat o mulţime de oameni. Mulţi s-au înghesuit să doneze viaţă pentru artist dar... nu toți au reușit. Lipsa de personal, programul centrelor de recoltare și, mai grav, lipsa unui sistem informatic de urmărire a sângelui fac și mai dificilă salvarea unui om. Autoritățile promit investiţii în cel mai scurt timp şi că vor deschide centrele de donare și în weekend.

"România are sânge de rocker". Campanie pentru creșterea numărului de donatori, sprijinită de comunitatea rock

Donarea de sânge este cea mai simplă metodă prin care putem salva vieți. În România, nevoia de sânge este din ce în ce mai mare, dar numărul donatorilor e în scădere față de anul trecut. Medicii de la Centrul de Transfuzie din Capitală au dat startul unei campanii de conștientizare, alături de membrii comunității rock și un post de radio. Motocicliștii au răspuns prezent, ghidați de sloganul "România are sânge de rocker".

Opt tineri au creat o aplicație pentru telefon prin care oamenii să fie motivați să doneze sânge

Opt tineri au reuşit să schimbe lucrurile într-un domeniu în care statul bate pasul pe loc de mulţi ani. Au creat o aplicaţie pentru smartphone-uri prin care oamenii să fie motivaţi să doneze sânge. În momentul în care un pacient are nevoie de sânge, cei care şi-au instalat aplicaţia primesc o notificare. Acum, doar 2 la sută din populaţie donează pentru semenii aflaţi în necaz.

Platformă pentru donarea de sânge. Fiecare persoană este invitată să aducă în comunitate și alți donatori

Pentru că numărul donatorilor de sânge este insuficient şi nici măcar constant, medicii şi autoriăţile au pus la punct o platformă online. De aici, toţi românii pot afla informaţii despre donarea de sânge. Dacă această comunitate s-ar mări, atunci România va putea avea o bancă de sânge. Iar șansele de salvare a victimelor din accidente sau calamităţi ar fi mult mai mari.

O pungă cu sânge poate salva 3 vieţi. La centrele de transfuzii lipsesc sute."E îngrozitor să ştii că a doua zi poţi muri din cauza asta"

Ne confruntăm cu cea mai mare criză de sânge din ultimii ani! Vara, numărul donatorilor scade, pentru că mulţi pleacă în concediu. Zilele acestea, abia trec pragul Centrului de Transfuzie din Bucureşti 160 de donatori. Asta în condiţiile în care ar trebui recoltate 500 de pungi de sânge. Operaţiile sunt amânate şi abia pot fi acoperite urgenţele.

Ultima Oră

Cele mai citite