Medic: Și-a exprimat din timpul vieții dorinţa de a dona organe, iar familia i-a respectat-o

O dorinţă mărturisită familiei de o tânără în timpul vieţii a salvat mai mulți bolnavi aflați în situații limită. Rudele femeii de 37 de ani, internată în stare gravă în spital, au fost de acord cu prelevarea de organe, iar acum viaţa poate merge înainte pentru cei care le-au primit prin transplant. Printre aceștia și o adolescentă de 16 ani, cu probleme grave la ficat. Atenție, urmează informații cu impact emotional!

Donarea de organe înseamnă viață. Au avut loc încă două prelevări de organe, de la donatori din Târgu Mureş și Iași

Transplantul e viaţă. Și tot mai des în ultimele luni, pacienți aflați în moarte cerebrală au devenit îngeri salvatori pentru alți bolnavi aflați în situații critice. Familiile lor au acceptat donarea de organe. Așa cum s-a întâmplat și zilele acestea, când o femeie de 58 de ani din Târgu Mureş și un tânăr de 32 de ani din Iaşi au dat șansa supremă altor oameni care au primit ficatul și rinichii. Iar țesuturi preum cele de os și tendon au ajuns la banca specială de la Spitalul Colentina, pentru a putea fi folosite atunci când va fi nevoie din nou de o șansă la viață.

Trei femei au fost salvate de organele unei fetițe de cinci ani din Vaslui. Micuța a fost lovită de un șofer care a fugit de la locul accidentului

Drama unei familii s-a transformat în speranţa la o viaţă mai bună pentru trei femei care aveau nevoie de transplant. Părinţii unei fețiţe de 5 ani din Vaslui au fost de acord cu donarea de organe, după ce copilul lor a fost grav accidentat și a murit. Rinichii prelevați de o echipă de medici de la Spitalul Sfânta Maria din Iași au ajuns la București, iar ficatul la Chișinău.

Viața pusă în așteptare. Acordul prezumat pentru donarea de organe, un subiect delicat

Acordul prezumat pentru prelevarea de organe, un subiect foarte controversat, revine în dezbaterea publică. Îl cer reprezentanţii bolnavilor care aşteaptă un transplant salvator. Deşi faţă de anul trecut numărul donatorilor în moarte cerebrală aproape că s-a dublat, tot sunt prea puţini. Au fost 80 de la începutul anului, de peste 50 de ori mai puţini faţă de numărul celor care aşteaptă transplantul de organe sau ţesuturi.

Darul vieții după moarte. Agența Națională de Transplant propune prelevarea de organe de la donator în stop cardiac iresuscitabil

Mii de români au zilele numărate, dacă nu primesc un organ vital. Mulţi n-au şansa la viaţă pentru că în România sunt puţini donatori în moarte cerebrală. Aşa că Agenţia Naţională de Transplant propune să fie prelevate organe şi de la cei în stop cardiac, a căror inimă nu mai poate fi pornită. De Ziua Transplantului, sute de români, care au primit darul vieţii, le-au mulţumit îngerilor salvatori.

Ultima Oră

Cele mai citite