Omenirea începe să trăiască pe datorie ecologică, consumând din resursele anilor următori. Drumul zilnic cu mașina la serviciu are cel mai puternic impact asupra mediului

Omenirea a epuizat resursele Planetei pentru anul 2022. Sună abstract, însă efectele se văd deja. Fenomenele meteo extreme sau seceta sunt exemplele cele mai actuale. La asta se adaugă faptul că în Oceanul Planetar este mai mult plastic decât peşti. Dacă stilul nostru de viaţă nu se vă schimba, traiul pe această planetă va deveni din ce în ce mai toxic.

Scădere fără precedent a emisiilor de CO2, în urma restricțiilor impuse în timpul primului val al pandemiei

Restricţiile asociate pandemiei de COVID-19 au determinat o scădere fără precedent a emisiilor de CO2 în primul semestru al anului 2020, mai mult decât în timpul crizei financiare din 2008 şi decât în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, au anunţat miercuri reprezentanţii Institutului de Cercetare a Impactului Climatic (PIK) din oraşul german Potsdam, informează AFP şi DPA.

Estimările arată că 23.000 de morţi premature au loc în Romania din cauza poluării aerului cu anumite particule

Plătim scump pentru benzină și motorină. Dar nu știm precis ce calitate au carburanții și cât de mult poluează. România riscă amenzi usturătoare din partea Curții Europene de Justiție. Autoritățile nu aplică cele mai noi metode de monitorizare a calității combustibililor. Între timp, țara noastră a ajuns în topul țărilor europene cu cele mai multe decese premature din cauza poluării.

Ultima Oră

Cele mai citite