Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din Bucureşti a informat marţi, că se confruntă cu o infestare cu ploşniţe în mai multe saloane ale spitalului.
Un laborator spaniol sterilizează săptămânal zeci de mii de ţânţari tigru pentru a lupta împotriva febrei denga şi a altor boli ai căror vectori de transmitere sunt aceşti ţânţari care pătrund din ce în ce mai adânc pe teritoriul Europei în contextul încălzirii globale, transmite joi Reuters.