dezinfecţie
Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti a demarat o anchetă epidemiologică la un centru de dializă privat, după ce, miercuri după-amiază, nouă persoane au fost confirmate pozitiv la COVID-19 la unul dintre punctele de lucru.
Aglomeraţie la metroul bucureştean, la ora de vârf. Metrorex anunță măsuri de dezinfectare a barelor şi a butoanelor de deschidere a uşilor
Luni dimineaţă a fost din nou aglomeraţie la metroul bucureştean, la ora de vârf când oamenii merg la muncă. Raed Arafat ceruse Metrorex soluţii ca să fie evitate aglomerările majore. Metrorex a anunţat măsurile luate cu privire la coronavirus, printre fiind acelea de dezinfectare a barelor şi a butoanelor de deschidere a uşilor. Metrorex va folosi și afişe educative de prevenire a infecţiei cu coronavirus.
Cursuri suspendate temporar în 47 de unități de învățământ din Capitală
13 unități de învățământ s-au adăugat miercuri pe lista școlilor și grădinițelor din Capitală în care activitatea a fost suspendată parțial din cauza gripei.
Protest după deratizare la Liceul German din Arad. Părinții revoltați cer explicații. Una dintre substanțele folosite este interzisă, alta ar fi fost utilizată de 4 ori peste limita admisă
Situația de la Liceul German din Arad i-a scos luni seară în stradă pe părinții elevilor, îngrijorați pentru siguranța copiilor lor. După ce zeci de elevi au ajuns la spital din cauza substanțelor iritante, oamenii cer răspunsuri din partea autorităților și critică modul în care instituțiile statului au gestionat situația.
Opt angajați ai unei ferme de pui din Bihor au avut nevoie de îngrijiri medicale după o dezinfecție
Mai mulți angajați ai unei ferme de pui din Bihor au chemat ambulanţa, după o dezinfecție făcută într-o hală. Opt persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale. Șapte au rămas internate în spital, iar medicii le vor ține sub supraveghere. Proprietarul fermei a povestit că în timpul dezinfecției, au fost oprite ventilatoarele și s-au pornit arzătoarele pe gaz pentru a face căldură, iar acestea au consumat oxigenul din incintă.
Un nou scandal al dezinfectanților. Două firme sunt suspectate de diluarea substanțelor
La trei ani de la scandalul Hexi Pharma, problema dezinfectanților diluați revine în actualitate. Două dintre cele mai mari firme producătoare de biocide de pe piața românească sunt suspectate că ar fi distribuit în spitale substanțe slabe calitativ, care nu puteau elimina bacteriile. Polițiștii au făcut până acum cinci percheziții.
Suspiciuni de meningită în Motru. Un copil a murit şi doi sunt internaţi pentru analize
Două grădiniţe şi clubul elevilor din Motru au fost închise pentru dezinfecţie după ce un copil de patru ani, suspect de meningită, a murit. Alţi doi copii au fost internaţi, ieri, la Spitalul Municipal Motru.
Focar de hepatită A la o școală din Craiova. 13 cazuri au fost confirmate
Situație periculoasă la o unitate de învățământ din Craiova. La Școala Specială "Sfântul Mina" a izbucnit un focar de hepatită A. Până acum au fost confirmate 13 cazuri, iar 12 din cei 13 bolnavi sunt elevi. Doar un adult a fost descoperit cu hepatită A, este vorba de paznicul școlii.
- 1
- 2

