Sistemul de Intrare/Ieşire (EES) la frontierele externe ale Uniunii Europene, care presupune colectarea datelor alfanumerice şi biometrice pentru cetăţenii care vin din ţări din afara UE, a fost operaţionalizat, potrivit unui comunicat al Poliției de Frontieră Române.
Sistemul de Intrare/Ieșire (EES) la frontierele externe ale UE, care presupune colectarea datelor alfanumerice și biometrice pentru cetățenii non-UE, va fi operaționalizat etapizat, începând cu 12 octombrie, anunță Poliția de Frontieră.