curtea de argeş
În toate bisericile din țară, din cauza măsurilor impuse de pandemie, s-au schimbat procesiunile religioase. La Curtea de Argeș, doar câteva sute de persoane au fost lăsate să asiste la serviciul religios și s-a creat busculadă.
Vizită la fabrica de globuri. Sute de copii au intrat zilele acestea în fabrica lui Moş Crãciun de la Curtea de Argeş
Este cea mai aglomerată perioadă din an pentru fabricile de globuri. Mii de produse ies de pe porta atelierelor în fiecare zi, iar multe merg la export. In fabrica din Curtea de Argeş, şi copiii ajută elfii să picteze globurile care vor ajunge în brazii de Crăciun.
EXCLUSIV Regina bunătății. Mama Regelui Mihai a ajutat la reconstrucția Florenței după inundațiile din 1966
Primarul oraşului Florenţa a trimis un omagiu Familiei Regale a României cu ocazia repatrierii Reginei Mamă Elena. Oficialităţile şi nobilii oraşului toscan o preţuiesc pe Regina Elena pentru că aceasta a constribuit la reconstrucţia Florenţei, după inundaţiile din 1966. De curând, s-a descoperit o chitanţă cu suma pe care regina a donat-o pentru reconstrucţie. Un reportaj în exclusivitate de Camelia Csiki.
Eveniment istoric, în direct și în exclusivitate la TVR: Regina-Mamă Elena a fost reînhumată la Curtea de Argeş, alături de fiul ei, Regele Mihai
Regina-Mamă Elena a fost reînhumată astăzi în noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală de la Curtea de Argeş, alături de fiul ei, Regele Mihai. Ceremoniile au fost transmise în direct de TVR. De altfel, Televiziunea Română, host broadcaster al evenimentului, a asigurat producţia ceremoniilor funerare şi a oferit semnal TV tuturor instituţiilor media interesate.
TVR, martor al istoriei. Regina-Mamă Elena va fi reînhumată alături de fiul ei, Regele Mihai, la Curtea de Argeș. Filmul primei zile a ceremoniilor
Momente istorice pentru România. Dorinţa Regelui Mihai de a-şi dormi somnul de veci lângă mama sa, Regina Elena, se împlinește. După 71 de ani de exil, Regina-Mamă Elena s-a întors acasă. Osemintele au fost aduse în țară de o aeronavă militară. Zeci de oameni de toate vârstele au așteptat emoționați, cu flori albe în mâini, sosirea sicriului la Palatul Elisabeta și, mai târziu, la Curtea de Argeș. Ceremonia de reînhumare va avea loc sâmbătă. Televiziunea Română este partener oficial al acestor evenimente istorice.
Moment istoric la Curtea de Argeș. Osemintele Regelui Carol al II-lea au fost reînhumate în Noua Catedrală Regală
Momente istorice la Curtea de Argeş. Rămăşiţele Regelui Carol al II-lea au fost înhumate în Noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală, la 66 de ani de la moartea sa. Ceremonia militară şi religioasă a avut loc în prezenţa membrilor Familiei Regale. A lipsit însă Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei. A respectat astfel decizia Regelui Mihai, care a refuzat să fie prezent, acum 16 ani, la repatrierea osemintelor tatălui său. Din 2003 şi până acum, rămăşiţele pământeşti ale lui Carol al II-lea au fost depuse într-o capelă a Mănăstirii Curtea de Argeş. TVR a transmis în direct şi în exclusivitate ceremoniile de reînhumare.
Ceremonie pentru Regele Carol al II-lea la Curtea de Argeș. TVR a filmat în exclusivitate
Ceremonie emoţionantă la Curtea de Argeş. La 16 ani după ce au fost aduse în ţară, rămăşiţele pământeşti ale fostului suveran Carol al II-lea vor fi mutate în Catedrala Regală. Este locul unde sunt înmormântaţi şi Regele Mihai, şi Regina Ana. Ceremonialul a fost filmat în exclusivitate de TVR. Imaginile le veti putea vedea la Telejurnale.
După 30 de ani de aşteptare, osemintele Regelui Carol al II-lea își vor găsi liniștea la Curtea de Argeș. TVR va transmite în direct ceremonia
Carol al II-lea şi-a dorit să fie adus în ţara lui atunci când va cădea comunismul. La moartea sa, în urmă cu 66 de ani, a avut parte de ceremonii naționale chiar dacă era în exil. Portugalia i-a acordat toate onorurile pentru că era rudă cu monarhii acelei ţări. Osemintele Regelui au aşteptat 30 de ani să îşi găsească liniştea.
Sicriul cu rămășițele pământești ale Regelui Carol al II-lea va fi înhumat în Noua Catedrală Arhiepiscopală și Regală de la Curtea de Argeș. TVR va transmite, sâmbătă, ceremonia
România va fi din nou martor la un eveniment istoric. Carol al II-lea, singurul rege care nu a avut parte de odihnă într-o biserică, va fi reînhumat.

