Austria va ridica de la 16 iunie restricţiile de circulaţie pentru 31 de state din Europa, dar le va menţine pe cele aplicate în cazul Marii Britanii, Suediei, Spaniei şi Portugaliei, a anunţat miercuri ministrul de externe Alexander Schallenberg, într-o conferinţă de presă, transmit DPA şi AFP.
Toată lumea se întreabă când şi unde a început pandemia de coronavirus în Europa. Asemenea focarului din oraşul italian Codogno, unul dintre aceste locuri pare să fi fost staţiunea austriacă de schi Ischgl, cunoscută şi ca ''Ibiza Alpilor'', unde sute de persoane sau poate chiar mii s-au infectat în prima jumătate a lunii martie, scrie agenţia EFE, preluată de Agerpres.
Peste 730 de mii de infectați și aproape 35 de mii de decese. Este cel mai recent bilanț al pandemiei de coronavirus. Mii de noi cazuri au fost raportate în ultimele 24 de ore, iar autoritățile din Europa și SUA au anunțat înăsprirea restricțiilor. Printre cele mai noi cazuri se numără și câțiva angajați ai Ambasadei României la Paris. Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, de la începutul pandemiei, 86 de români din străinătate au fost depistați pozitiv, iar 16 au murit.