Amenințări fără precedent între Statele Unite și Coreea de Nord

Schimb de replici fără precedent între Coreea de Nord şi Statele Unite: liderul de la Phenian îl numeşte deranjat mintal şi senil pe omologul său Donald Trump. Acesta a anunţat noi sancţiuni unilaterale pentru statul comunist, la două săptămâni după ce Consiliul de Securitate ONU a adoptat măsuri similare. După anunţul preşedintelui american, ministrul de externe al Coreei de Nord a declarat, la New York, că ţara sa va face în Pacific cel mai mare test al unei bombe cu hidrogen văzut vreodată.

SUA sunt gata să distrugă Coreea de Nord dacă vor fi amenințate de regimul de la Phenian

Statele Unite sunt gata să distrugă Coreea de Nord dacă vor fi amenințate de regimul de la Phenian. Este avertismentul președintelui Donald Trump lansat de la tribuna Adunării Generale a Națiunilor Unite. De altfel, primul discurs al liderului de la Casa Albă, rostit în celebrul amefiteatru din New York, a sunat mai mult ca o foaie de parcurs.

Coreea de Nord, aproape de momentul în care va deține arma nucleară

Liderul de la Phenian afirmă că ţara sa este aproape de momentul în care va deţine arma nucleară. "Scopul final e să stabilim un echilibru de forţe cu SUA", a declarat Kim Jong Un. "Vom face în aşa fel încât liderii americani să nu mai îndrăznească să vorbească despre o opţiune militară împotriva Coreei de Nord", a mai spus el.

Ultima Oră

Cele mai citite