Băiatul care și-a ucis bunica în urmă cu patru luni ar putea merge la școală cu un însoțitor permanent. Părinții colegilor nu îl vor alături de copiii lor

Băiatul de 9 ani din București care și-a omorât bunica în luna mai anul acesta ar putea merge la școală cu un însoțitor permanent. Este o soluție propusă de autorități, după scandalul iscat luni. Părinții îngrijorați au mers la Inspectoratul Școlar de teamă că propriii copii ar putea fi colegi cu băiatul de 9 ani. Deși li s-a oferit posibilitatea ca băiatul și fratele lui mai mic să învețe acasă, părinții vor să-i ducă la o școală normală. Un lucru absolut firesc, spun specialiștii, pentru că micuțul are dreptul la învățătură, deși în acest moment a rămas în afara sistemului de școlarizare.

Fetiță cu dizabilități, bătută de o îngrijitoare într-un centru de plasament din Olt

Cruzime fără margini la un centru de plasament din Olt. O fetiță cu dizabilități a fost bătută de o îngrijitoare. O altă angajată a ajutat-o pe agresoare fără nicio remușcare. Scena a fost filmată de un alt copil care locuia în casa de tip familial, iar imaginile au fost postate pe internet. Direcția pentru Protecția Copilului face acum o anchetă. Cele două angajate sunt cercetate de polițiști pentru loviri și alte violențe, iar până la finalizarea investigației au fost suspendate. Atenție, sunt imagini cu puternic impact emoțional!

Un medic rezident a implementat un sistem informatic care scurtează timpul de așteptare al pacienților în spitalul Grigore Alexandrescu

Cei mai mici pacienți sunt consultați mult mai repede în spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală, unde funcționează acum un sistem informatic de ultimă generație destinat gestionării pacienţilor. Un număr de ordine primit la intrarea in unitate le păstrează prioritatea la investigații. Medicii văd totul in computer și nu mai plimbă fișele completate manual.

Fetița de 11 ani care a fugit de acasă pentru că mama sa a părăsit-o a fost găsită

O fetiţă de 11 ani a plecat marți noaptea de acasă afectată de dorul mamei. Şi-a lăsat doi fraţi şi tatăl dormind şi un bilet pe care a scris în câteva cuvinte că îşi vrea mama înapoi. După aproximativ 36 de ore de căutari, fetița de 11 ani a fost găsită într-o casă părasită, într un sat vecin. Peste 100 de polițiști, jandarmi, pompieri și localnici au căutat-o. A fost găsită şi mama copilei care va ajunge şi ea la spital acum.

Mii de zâmbete, la fotograf. Mulți copii primesc de 1 iunie o ședință foto cadou

Bine ați venit la fotograf, într-o zi specială, pe care le-o dedicăm copiilor noștri și pe care încercăm să o facem cât mai frumoasă de dragul lor! În ultimii ani, tot mai mulți părinți trec pe lista priorităților de 1 iunie și o ședință foto. Micuții sunt așezați în fața obiectivului pentru un album de zâmbete și amintiri.

Ultima Oră

Cele mai citite