CEDO a condamnat România pentru încălcarea dreptului la liberă exprimare

O persoană care a manifestat împotriva decidenţilor politici în cadrul unui miting nu poate fi sancţionată de către jandarmi pentru că ar fi tulburat ordinea şi liniştea publică prin invocarea de sloganuri împotriva puterii politice, a decis Curtea Europeană a Drepturilor Omului în cauza Chitic contra României. Ca urmare, România se face vinovată de încălcarea art. 10 al Convenţiei europene a drepturilor omului, privind libertatea de exprimare, iar reclamantul va primit de la statul român suma de 5.000 de euro cu titlu de daune morale, transmite Agerpres.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a sancționat România pentru o intervenție brutală a polițiștilor și jandarmilor

România a fost condamnată la CEDO pentru o intervenție brutală a polițiștilor și jandarmilor. Este vorba despre o intervenție din 2005 a polițiștilor clujeni, despre care judecătorii europeni susțin că a fost abuzivă. Țara noastră va trebui să plătească aproape 30 000 de euro persoanelor păgubite. Detalii de la Cluj de la Tiberiu Szasz.

Ultima Oră

Cele mai citite