Complexul Energetic Hunedoara
Grupurile energetice de la Termocentrala Mintia, ce aparţine de Complexul Energetic Hunedoara, au fost trecute în procedura de închidere şi punere în siguranţă, fără ca acest lucru să scadă valoarea de lichidare a producătorului de energie, aflat în insolvenţă, a anunţat administratorul special, Cristian Roşu.
Încep disponibilizările în Valea Jiului. Sute de mineri și energeticieni renunță la locurile de muncă
Aproape 1500 de cereri de disponibilizare au fost depuse de angajaţii Complexului Energetic Hunedoara până la expirarea termenului anunţat de administraţie. Atât minerii, cât şi energeticienii vor fi concediaţi colectiv si vor beneficia de plăţi compensatorii în sumă de aproape 10.000 de euro.
Ministrul Energiei, Virgil Popescu: În zona exploatărilor subterane există semnale că se fac angajări fictive
Ministerul Energiei anchetează unele informaţii primite din interiorul companiilor miniere, potrivit cărora ar fi existat angajări fictive şi foloase necuvenite în cadrul acestor societăţi, a declarat, miercuri, ministrul de resort, Virgil Popescu, citat de Agerpres.
Prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans: Sper că România va veni în curând cu un plan de renunțare totală la cărbune. Această resursă nu are niciun viitor
România ar trebui să vină în curând cu un plan de renunţare totală la utilizarea cărbunelui pentru a produce energie, întrucât această resursă nu are niciun viitor, a declarat astăzi Frans Timmermans, prim-vicepreşedinte al Comisiei Europene, în cadrul unei conferinţe de specialitate.
Ministrul Energiei: Sperăm să finalizăm reorganizarea Complexului Energetic Hunedoara într-o lună și jumătate
Procesul de reorganizare a Complexului Hunedoara este în lucru de anul trecut şi ar putea fi finalizat într-o lună, o lună şi jumătate, afirmă ministrul Energiei, Virgil Popescu.
Ministrul Muncii Raluca Turcan, după întâlnirea cu reprezentanții minerilor: Vom aloca bani în 3 tranșe, pentru drepturile salariale restante
O delegație formată din administratorul special al CEH, Cristian Roşu, şi lideri sindicali ai minerilor au avut discuții cu reprezentanţii ministerelor Energiei şi Muncii. Minerii protestează în continuare în Valea Jiului. Ministrul Muncii şi-a exprimat speranţa că soluţiile propuse îi vor determina pe cei 70 de mineri blocaţi în subteran să decidă să iasă la suprafaţă.
Minerii din Valea Jiului au ieșit din subteran. Soluții pentru plata salariilor, găsite la discuțiile cu Ministerul Muncii
După mai bine de o săptămână de proteste, şi în subteran şi la suprafaţă, minerii au reușit să obțină bani și promisiuni la negocierile de la București. Până la sfârșitul săptămânii, își vor primi salariul pe ultima lună și o parte din sumele restante pentru tichete de masă și transport. Conducerea Complexului Energetic Hunedoara, în insolvență de peste un an, le-a cerut minerilor să înceteze conflictul de muncă. În urmă cu puțin timp, minerii de la Lupeni au ieșit din subteran, unde se blocaseră în semn de protest.
Încă o zi blocați în subteran. Minerii de la Lupeni nu renunță la protest până nu li se virează salariile. Unii sunt dispuși chiar să intre în greva foamei
A fost a șasea zi de proteste în Valea Jiului. Minerii sunt nemulţumiţi că salariile au întârziat și că nu au mai primit tichetele de masă şi nici ajutorul pentru transport de aproape un an.
65 de mineri continuă protestul în subteran la Lupeni. Dacă lucrul se reia luni, municipiul Deva ar putea avea apă caldă și căldură de joi
Cei 65 de mineri de la Lupeni sunt şi acum în subteran, în pofida promisiunilor primite vineri de la guvernanţi că salariile restante vor fi plătite săptămâna viitoare. Sute de colegi de la celelalte exploatări miniere şi-au strigat nemulţumirile afară. Protestele din Valea Jiului au agravat situaţia de la termocentrala Mintia, care a rămas fără cărbune. Mii de apartamente și multe școli din Deva nu mai au căldură. Repornirea termocentralei Mintia ar putea avea loc la mijlocul săptămânii viitoare, a declarat directorul general al Complexului Energetic Hunedoara, Samuel Dioane.

