Sportivii români care au revenit în ţară încărcaţi de medalii de la Campionatele Europene din Germania, dar și de la alte competiții din Serbia ori Egipt au fost primiți la Palatul Victoria. Ceremonia specială a fost organizată în prezența premierului, la o săptămână după ce niciun oficial nu i-a așteptat la aeroport pe campionii reveniți de la Munchen. Premierul a anunţat că şi premiile în bani pentru sportivii medaliaţi în ultima lună vor fi majorate cu 50%.
Ministerul Tineretului şi Sportului a anunţat, luni, că de la 1 iulie limita de participare a spectatorilor creşte de la 25% la 50% din capacitatea maximă a stadioanelor sau sălilor de sport şi poate ajunge până la 100%, dacă toţi participanţii fac dovada vaccinării împotriva SARS-CoV2 cu schemă completă, de la finalizarea căreia au trecut 10 zile.
Ministerul Tineretului şi Sportului a anunţat, marţi, că participarea spectatorilor la evenimentele sportive va fi permisă doar celor vaccinaţi împotriva COVID-19, celor care au trecut prin boală sau care pot prezenta un test negativ RT-PCR sau antigen.
Regulamentul privind condițiile ce trebuie respectate în cazul accesului în baze sportive, pentru competiții, dar și regulile impuse sălilor de fitness și piscinelor a fost publicat, sâmbătă dimineața, în Monitorul Oficial.
Activitățile de pregătire fizică a sportivilor se pot desfășura în bazine acoperite sau aflate în aer liber, pregătirea se poate face și în spații închise, dar competițiile se desfășoară fără spectatori și se evită sportul de contact, au stabilit autoritățile pentru perioada ce urmează după 1 iunie.