O ambulanţă care se deplasa din judeţul Teleorman către un pacient din județul Olt a rămas înzăpezită, în noaptea de vineri spre sâmbătă, pe drumul judeţean ce leagă localităţile Mihăeşti şi Seaca, transmite News.ro. Autospeciala a fost deblocată după aproximativ o jumătate de oră.
Zăpezi abundente şi viscol. Aşa va arăta iarna în peste jumătate din judeţele României, în următoarele două zile. Cel mai mult va ninge la munte şi în vestul ţării. Pentru aceste zone, meteorologii au emis cod portocaliu, iar pentru 17 judeţe avertizarea e de cod galben. 11 mii de pompieri, poliţişti şi jandarmi sunt pregătiţi să intervină.
29 de trenuri sunt anulate sâmbătă dimineață din cauza condiţiilor meteo nefavorabile, a anunțat CFR Călători. Compania a precizat că în funcţie de evoluţia condiţiilor meteo şi de situaţia din teren va face actualizări periodice.
Iarna a avut o nouă răbufnire în sudul şi sud-estul ţării. A nins viscolit, iar vântul a suflat cu peste 50 de kilometri pe oră. Potrivit meteorologilor, următorul episod de vreme rea va începe în noaptea de marţi spre miercuri.
Din această seară, de la ora 18.00, și până vineri după-amiază, la ora 17.00, va ninge în cantități însemnate în toate zonele de munte, în regiunile nord-estice, nordice şi centrale. Atenționarea cod galben vizează 8 județe.