cheltuieli
Cele mai ridicate cheltuieli pentru îngrijirea medicală preventivă din UE, raportat la dimensiunea populaţiei, au fost înregistrate în 2018 în Suedia (165 euro pe locuitor), Finlanda (152 euro), Germania (148 euro) şi Olanda (146 euro), iar cele mai scăzute în România şi Slovacia (ambele cu opt euro/locuitor), arată datele publicate luni de Oficiul european de statistică (Eurostat).
Obiceiuri de consum schimbate în pandemie. Românii au cheltuit mai mult pe alimente și amenajarea locuinței
Criza sanitară a schimbat obiceiurile de consum ale populaţiei. Românii au cheltuit mai mult pe alimente, băuturi, mobilă şi produse de îngrijire personală. Dintre priorităţi au dispărut însă hainele şi activităţile recreative. Din acest motiv şi multe afaceri, altădată prospere, au ajuns acum în pragul falimentului.
Efectele pandemiei ne determină să fim prudenți cu cheltuielile
Mulți români încearcă să strângă cureaua pentru a face economii dar tot mai puțini și reușesc. Prioritățile li s-au schimbat, potrivit unui sondaj realizat recent. Unii își țin banii în bănci, alții investesc în cursuri de specializare în meseria lor sau una nouă. Explicațiile, spun specialiștii, sunt legate de schimbarea pe care piața muncii a suferit-o în ultimul an, rata șomajului și nevoile angajatorilor.
Românii, pe primul loc în UE la procentul din cheltuieli alocat mâncării şi băuturii. De două ori mai mare ca media europeană
În anul 2019, gospodăriile din Uniunea Europeană au alocat, în medie, 13% din totalul cheltuielilor de consum pentru alimente şi băuturi non-alcoolice, pe primul loc în UE fiind gospodăriile din România care au alocat 26% din cheltuielile totale de consum pentru alimente şi băuturi non-alcoolice, arată datele publicate luni de Eurostat.
Studiu: Cheltuielile casnice pentru bunuri de larg consum au crescut în România
Cheltuielile casnice pentru bunuri de larg consum au crescut în România, în primul trimestru al anului, cu aproape 14%, comparativ cu perioada similară a anului trecut, în timp ce mărcile private au câștigat teren în fața celor naționale și au ajuns să acopere 21% din vânzările totale, arată datele GfK Consumer Panels & Services.
Mai chibzuiți în pandemie. Două treimi dintre angajați au făcut economii
Finalul stării de urgenţă i-a găsit pe unii dintre români cu ceva bani economisiți. Două treimi dintre ei, de exemplu, nu i-au mai cheltuit pe transportul spre serviciu, ori la ieșirile în oraș cu prietenii. Dar, pe măsură ce revenim la libertatea de circulație , economiile făcute s-ar putea termină repede. Specialiștii ne recomandă că indiferent de vremuri să ne facem un obicei din a pune deoparte bani albi pentru zile negre.
Deficitul bugetului general consolidat s-a triplat în primul trimestru, la 1,67%
Execuția bugetului general consolidat în primele trei luni ale anului 2020 a înregistrat un deficit de 18,06 miliarde lei (1,67% din PIB), față de un deficit de 5,477 miliarde lei în perioada similară din 2019 (0,52% din PIB), informează Ministerul Finanțelor.
Violeta Alexandru: Analizăm soluții legate de cheltuielile cu angajații trimiși acasă
Ministrul interimar al Muncii anunță la RFI că Guvernul analizează o soluție legată de cheltuielile cu șomajul tehnic pentru angajații din mediul privat, trimiși acasă pe fondul crizei coronavirusului.
Cum putem economisi bani albi pentru zile negre. Sfaturile specialiștilor în educație financiară
Este perioada tentațiilor pentru pasionații de cumpărături. Reducerile din magazine aproape că nu mai lasă loc ideii de a economisi. Cheltuielile cu mașina, abonamentele plătite la sală, dar neutilizate, ori mica plăcere de a mânca zilnic în oraș, sunt și ele moduri sigure de a risipi bani. Și totuși, nu este imposibil să economisim, spun specialiștii în educație financiară. Trebuie doar să ne dorim și să fim dispuși să renunțăm la lucruri de care chiar nu avem nevoie.

