Ministerul român de Externe a transmis că autoritățile israeliene au anunţat că o persoană cu dublă cetățenie, israeliană și română, care se afla printre ostaticii luați de Hamas, a murit. Acum, doar o singură persoană care are şi cetăţenie română, mai este în mâinile Hamas.