MAE anunță că o persoană cu dublă cetățenie, israeliană și română, ostatică în Gaza, a murit

MAE / Arhivă
16 decembrie 2023, 20:11

Ministerul român de Externe a transmis că autoritățile israeliene au anunţat că o persoană cu dublă cetățenie, israeliană și română, care se afla printre ostaticii luați de Hamas, a murit. Acum, doar o singură persoană care are şi cetăţenie română, mai este în mâinile Hamas.

În continuarea precizărilor transmise de către Ministerul Afacerilor Externe în contextul situației de securitate din Statul Israel și Fâșia Gaza, precizăm că autoritățile israeliene au informat cu privire la decesul unei persoane cu dublă cetățenie, israeliană și română, ostatică în Fâșia Gaza. Ministerul afacerilor externe transmite condoleanțe familiei îndoliate, se arată într-un comunicat al MAE.

Ministerul Afacerilor Externe precizează că în prezent, o singură persoană cu dublă cetățenie, israeliană și română, se mai află ostatică în Fâșia Gaza. În acest context, Ministerul Afacerilor Externe reiterează necesitatea eliberării tuturor ostaticilor din Fâșia Gaza. Ambasada României la Tel Aviv menține contactul cu autoritățile israeliene.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite