Ucraineni din Mariupol, rămași fără case după ce autoritățile ruse au vândut locuințele. ”Nu avem dreptul să fim acolo”
Mai mulți cetățeni ucraineni, foști locatari ai clădirii Casei Ceasului din Mariupol, care a fost distrusă în atacuri rusești în 2022, au rămas fără apartamente, după ce autoritățile zonelor asediate au confiscat mii de locuințe. Ucrainenii nu mai aveau dreptul să fie relocați pe locul fostelor lor locuințe, arată Wall Street Journal.
4 august 2025, 09:35