Ultima parte a jurnalului Reginei Maria se va publica în curând

Ultima parte a jurnalului Reginei Maria se va tipări curând. Acum se traduce. Va cuprinde perioada 1928 -1937, necunoscută publicului larg. Regina Maria s-a apucat să scrie jurnalul în 1916, când a izbucnit Primul Război Mondial. A notat în paginile acestuia până la moarte. Primele 3 volume ale jurnalului Reginei Maria s-au publicat până acum în mai multe ediţii. Toate s-au bucurat de succes.

Pădurea de la Peleș, îngrijită de studenți. Pe domeniul din Sinaia s-au plantat specii noi de arbori

Principesa Maria, fiica cea mică a Regelui Mihai, a plantat arbori în pădurea de pe domeniul Peleș. Alteța Sa Regală s-a alăturat studenților și profesorilor de la Agronomie din București și de la Silvicultură din Brașov, care timp de o săptămână vor îngriji vegetația de pe domeniul regal. Au primit sfaturi și de la specialistul Principelui de Liechtenstein, care s-a alăturat proiectului.

Omagii Regelui Mihai, la Castelul Peleș. Iohannis: A plecat dintre noi un lider veritabil. A reprezentat Țara cu onoare, curaj şi patriotism

Sicriul Regelui Mihai a fost dus pentru câteva ore la Castelul Peleş, locul de suflet al Majestăţii Sale. Mai mulţi oficiali i-au adus un ultim omagiu și au prezentat condoleanțe Familiei Regale. Au ajuns acolo preşedintele ţării, Klaus Iohannis, fostul președinte Emil Constantinescu, premierul Mihai Tudose, preşedintele Senatului şi preşedintele Camerei Deputaţilor, dar şi multe alte personalităţi şi oficiali din ţară şi străinătate.

Flori și lumânări pentru Regele Mihai la castelele Peleș și Săvârșin, la Catedrala din Timișoara, la Curtea de Argeș și în Capitală

România este îndoliată după moartea Regelui Mihai. Țara întreagă se pregătește să-l primească înapoi pentru totdeauna pe fostul suveran și să-l conducă pe ultimul drum. Ultimul monarh din țările Europei de Est avea 96 de ani. Se încheie astfel un capitol zbuciumat al istoriei. După moartea sa, principesa Margareta devine oficial regina României.

Catedrala Mitropolitană din Timișoara, ctitorită de Regele Mihai

Un loc de reculegere în memoria Regelui Mihai a fost amenajat și la Catedrala Mitropolitană din Timişoara. Lăcaşul de cult a fost sfinţit acum 71 de ani în prezenţa Majestăţii Sale. Despre legătura Regelui Mihai cu Timişoara ne vorbeşte Ana Maria Chevereşan.

Regele Mihai va fi înmormântat la Curtea de Argeș

Ultimul rege al României îşi va dormi somnul de veci în Necropola Regală de la Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeş. Se va odihni lângă Regina Ana, cea care i-a stat alături mai bine de 70 de ani. Vlad Ungar este la Curtea de Argeş.

Ultima Oră

Cele mai citite