Casa Regală a României
Castelul de la Săvârșin era reședința preferată a Regelui Mihai. Acum, la poarta castelului au fost aduse coroane și au fost aprinse lumânări și candele. Preotul comunei va oficia în fiecare seară slujbe speciale până în ziua înmormântării.
Trusturile de presă din toată lumea relatează despre moartea ultimului Rege al României
"S-a stins ultimul şef de stat care a schimbat soarta Războiului Mondial!", "A murit ultimul Rege al României!". Aşa au anunţat trusturile de presă din toată lumea dispariţia Majestăţii Sale. Euronews, BBC și ABC sunt doar câteva dintre marile televiziuni care au dat lumii trista veste.
Custodele Coroanei: "Am pierdut, ca voi toți, un părinte (...) Pentru ziua noastră de mâine, el ne-a dăruit ziua lui de astăzi"
"Români, țara a pierdut pe Regele Mihai I. Timp de peste 9 decenii, el a închinat României toate puterile, cu devotament și răbdare. Am pierdut, ca voi toți, un părinte. O pierdere personală și o pierdere pentru întreaga națiune. În aceste clipe grele, suntem uniți în suferința noastră", subliniază Custodele Coroanei în mesajul către națiune.
Ion Iliescu, despre Rege: Relația noastră n-a fost simplă în tranziție. Rațiunea și sensul servirii interesului public au fost mai puternice
Fostul președinte al României Ion Iliescu a postat un mesaj de condoleanțe după moartea Regelui Mihai, pe blogul său. Relația dintre cei doi a fost contondentă. În decembrie 1990, când Ion Iliescu era președinte, Regele Mihai a aterizat la Otopeni și a fost întors din drumul spre Curtea de Argeș, unde Familia Regală mergea la o slujbă religioasă. El a revenit în 1992, după care nu i s-a mai permis să vină în țară în următorii 5 ani. În octombrie 2011, după celebrul său discurs din Parlamentul României, Regele a refuzat să dea mâna cu fostul președinte Ion Iliescu.
Regele Mihai, singurul monarh care a atins, în timpul vieții, 90 de ani de la încoronare. Interviu cu Principesa Margareta
Regele Mihai a fost singurul monarh care a prins în viață aniversarea a 90 de ani de la încoronare. Familia Regală l-a sărbătorit, în vara aceasta, la Castelul Peleș, alături de personalități marcante din toate domeniile.
Regele Mihai a murit. Majestatea Sa avea 96 de ani
Anunțul a fost făcut de Familia Regală a României. Primele date despre deteriorarea stării de sănătate a Majestății Sale au fost făcute publice anul trecut, pe 2 martie. Potrivit mesajului video transmis atunci de Andrew Popper, membru în Consiliul Regal, Regele Mihai I fusese diagnosticat cu carcinom epidermoid metastazant şi leucemie cronică.
Legea privind statutul Casei Regale se va dezbate în procedură de urgență
Legea privind statutul Casei Regale, inițiată de Călin Popescu-Tăriceanu și Liviu Dragnea, se va dezbate în Senat, în procedură de urgență.
Starea Regelui Mihai este evaluată zilnic. Principesa Margareta revine în România. Corespondență de la Aubonne, Elveția
Starea de sănătate a Regelui Mihai rămâne îngrijorătoare. Sunt cele mai proaspete informaţii transmise de Casa Regală. Pentru că medicii consideră prea riscantă deplasarea Majestăţii Sale la spital, în reşedinţa din Aubonne o amplă echipă îl supraveghează permanent pe Rege şi încearcă să-i aline suferinţa. Trimisul special al TVR în Elveţia, Diana Dumitraşcu, a dat detalii la Telejurnal chiar din faţa reşedintei de la Aubonne.
Starea Regelui Mihai este precară. Relatare din Aubonne, Elveția
Starea de sănătate a Regelui Mihai este în continuare precară dar stabilă. Sunt singurele informații pe care reprezentanții Familei Regale le-au făcut publice. Trimisul TVR la Aubonne, în Elveția, Diana Dumitrașcu, a dat detalii la Telejurnal.

