Vineri, începe votul în diaspora, în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale. Ministrul de Interne: “Turismul electoral să fie redus sau chiar anihilat”

Intrăm în linie dreaptă pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale la secțiile din străinătate. Mâine se deschid cele din diaspora, iar românii din țară sunt chemați la urne duminică. Reprezentanții guvernului au încercat să remedieze deficiențele semnalate în turul I și ne asigură că totul este pregătit.

Franţa, pregătiri pentru votul la prezidenţiale. Toate informaţiile se găsesc pe site-ul ambasadei României din Paris

Diaspora se pregăteşte să voteze la prezidenţiale. Premierul Ludovic Orban a cerut aseară detalii despre modul în care românii din străinătate au fost informaţi cu privire la posibilitatea de a vota timp de 3 zile, începând de vineri. În Hexagon, de exemplu, românii îşi pot exprima opţiunea electorala într-una dintre cele 50 de secţii. În premieră s-au organizat secţii şi în Corsica şi în principatul Monaco.

Ultima Oră

Cele mai citite