Războiul declarațiilor la nivel înalt. Președintele țării și șeful Senatului și-au dat replici dure

Acuzaţii dure şi cuvinte grele. Război total între preşedintele ţării şi preşedintele Senatului. Aşa arată tabloul politic al zilei, marcat de declaraţii acide, la cel mai înalt nivel, pe tema luptei anticorupţie. Între timp, ministrul Rovana Plumb a mers la Comisia juridică a Camerei Deputaţilor, pentru a-şi vedea dosarul pentru care procurorii cer urmărirea penală.

Parlamentul își începe vineri activitatea

Camera Deputaților și Senatul sunt convocate, vineri, în cea de a doua sesiune parlamentară ordinară a anului, printre prioritățile legislative fiind mai multe proiecte așteptate de la Guvern - modificările la legea pensiilor, pachetul de legi ale Justiției sau înființarea Fondului Suveran de Investiții.

Tăriceanu, acuzat că s-a băgat iar în față la coadă. De data aceasta, la Muzeul din Roșia Montană

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, e din nou acuzat că sare peste rând. Pe internet a apărut o înregistrare în care mai mulţi turişti îl apostrofează pe demnitar pe motiv că se foloseşte de funcţie pentru a vizita, în regim preferenţial, Muzeul de la Roşia Montană. În replică, Tăriceanu a scris pe Facebook că a aşteptat la coadă, ca toată lumea.

Tomac: Iohannis a demonstrat că nu e capabil să lupte cu ciuma roșie. L. Orban: Tudose nu are niciuna dintre calitățile necesare

Preşedintele executiv al PMP, Eugen Tomac, crede că prin desemnarea lui Mihai Tudose pentru funcţia de premier, preşedintele Klaus Iohannis a demonstrat că este un politician slab. "Iohannis nu a scăpat de sindromul USL!" consideră Tomac. Pe de altă parte, președintele PNL Ludovic Orban a subliniat că premierul desemnat nu are calitățile necesare pentru a conduce un viitor guvern. Orban este convins că performanța acestui executiv "va fi la fel de slabă ca și performanța fostului guvern". 

Ultima Oră

Cele mai citite