Piesele din tezaurele dacice expuse la muzeul din Olanda s-au întors în țară

Din cele peste 700 de artefacte prețioase împrumutate, jumătate și-au reluat locul în muzeele din România. Printre acestea, și monedele de argint și de aur din Tezaurul de la Şieu Odorhei, expuse acum la Muzeul din Bistrița. Furtul din Olanda a crescut faima colecției, dar a sporit și grija pentru siguranța lor.

Piesele de patrimoniu expuse la muzeul din Olanda au fost aduse în țară. Lipsesc coiful și brățările dacice furate

Bunurile culturale din metale prețioase aflate în colecțiile a 18 muzee din România, care au făcut parte din expoziția „Dacia! Regatul aurului și argintului”, deschisă la Muzeul Drents din Assen, Olanda, s-au întors vineri seara în țară. Coiful de la Coțofenești și trei brățări dacice de aur au fost furate săptămâna trecuta din muzeul Drants din Assen, Olanda. Și, deocamdată, nu au fost recuperate.

Ultima Oră

Cele mai citite