Piesele de patrimoniu românești expuse la muzeul din Olanda au fost aduse în țară. Lipsesc coiful și brățările dacice, care au fost furate

31 January 2025, 19:49 (actualizat 1 February 2025, 07:48)

Bunurile culturale din metale prețioase aflate în colecțiile a 18 muzee din România, care au făcut parte din expoziția „Dacia! Regatul aurului și argintului”, deschisă la Muzeul Drents din Assen, Olanda, s-au întors vineri seara în țară. Dintre acestea lipsesc coiful de la Coțofenești și trei brățări dacice de aur care au fost furate săptămâna trecută și, deocamdată, nu au fost recuperate.

Coiful de aur de la Coțofenești, datat în secolele V-IV î.Hr., și trei brățări dacice din aur de la Sarmizegetusa Regia, din a doua parte a secolului I î.Hr., unele dintre cele mai importante artefacte din patrimoniul național al României, au fost furate din Muzeul Drents din localitatea olandeză Assen, la sfârșitul săptămânii trecute.

Trei suspecți, doi bărbați și o femeie, au fost arestați de poliția olandeză și au fost audiați la tribunal. Ei au refuzat să dea declarații polițiștilor și să spună unde au ascuns obeictele furate. Poliția a publicat pozele a doi dintre suspecți și a cerut informații de la populație. Deocamdată, coiful și brăţările furate rămân de negăsit. Între timp, muzeul din Assen s-a redeschis.

Potrivit unui comunicat al Muzeului Național de Istorie a României Expoziția, deschisă în perioada perioada 7 iulie 2024 – 26 ianuarie 2025, a înregistrat un număr de 84336 vizitatori (conform ultimelor date furnizate de Muzeul Drents), marcând 30 de ani de la deschiderea primei expoziții de arheologie românească găzduită de un muzeu olandez.

Proiectul expozițional a fost realizat de Muzeul Național de Istorie a României în parteneriat cu Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei – Cluj-Napoca, Muzeul Județean Buzău, Muzeul Național Secuiesc – Sfântu Gheorghe, Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” – Vaslui, Muzeul Județean de Istorie Brașov, Muzeul Civilizației Gumelnița – Oltenița, Complexul Muzeal „Iulian Antonescu” – Bacău, Complexul Național Muzeal Neamț, Muzeul Municipiului București – Muzeul George Severeanu, Muzeul Țării Crișurilor Oradea, Muzeul Național al Unirii – Alba Iulia, Muzeul Județean Mureș, Muzeul Național al Bucovinei, Complexul Muzeal Bistrița Năsăud, Muzeul Județean Ialomița, Muzeul Național al Banatului – Timișoara, Muzeul Județean Argeș.

Muzeul Național de Istorie a României a organizat în ultimii zece ani numeroase expoziții internaționale în țări precum Franța, Belgia, Spania, Portugalia, Italia, Olanda, Danemarca, Ungaria, SUA, Canada și China.

Primul pas a fost făcut prin organizarea expoziției „Aurul și argintul antic al României”, în perioada 2014-2019, care a prezentat tezaurele naționale, atât în Ungaria (la Debrecen și Szeged), cât și în majoritatea muzeelor din România, oferind publicului din întreaga țară posibilitatea de a-și cunoaște istoria, inclusiv prin intermediul acesta.

Muzeul a continuat în 2016 cu expoziția „Comorile României” în Republica Populară Chineză, la Muzeul Național al Chinei din Beijing și la Muzeul Provinciei Sichuan din Chengdu.

Muzeul Național de Istorie a României a fost parte a Sezonului Cultural România-Franța (2018-2019) cu expoziții la Muzeul Luvru și Muzeul din Reims, a Festivalului EUROPALIA (2019-2020), iar în anul 2024 a participat la organizarea expozițională a Sezonului Cultural România – Polonia, se mai arată în comunicat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite