Mai multe piese din argint care ar proveni din perioada dacică au fost descoperite în comuna Ion Creangă, județul Neamț
Căutătorii de comori au mai făcut o descoperire importantă. În apropierea comunei Ion Creangă din Neamț, au scos la lumină mai multe piese din argint care ar proveni din perioada dacică. Tânărul care a făcut descoperirea face parte dint-un grup de pasionați de artefacte, care au mai dezgropat numeroase obiecte istorice.
Sebi este pasionat de detectarea metalelor și de puțin timp s-a alătura unui grup din Român. La fiecare sfârșit de săptămână iese împreună cu prietenii la vânătoare de artefacte. În urmă cu două zile, în apropierea comunei nemțene Ion Creangă, a găsit patru piese din argint, care ar putea proveni de la o așezare dacică.
Sebastian Sandu, detectorist: Am avut un semnal foarte puternic, nu chiar adânc. Am făcut 2-3 săpături, le-am văzut. Sunt foarte recunoscător că am găsit aceste obiecte.
Ovidiu Constantin, președintele Clubului Metal Detect Român, Neamț: Nu ne așteptam, era un vis. Bănuiesc că a fost un mic sătuc dacic, secolul 1-2 d.H., asta după tipul de ceramică ce se poate găsi la suprafața terenului agricol.
Piesele de argint au fost predate celei mai apropiate primării și urmează să fie evaluate de specialiști.
Elena Istina, șef Secție Arheologie, Complexul Muzeal Ion Antonescu, Bacău: Primăria în 10 zile trebuie să o predea Direcției Județene de pe raza județului, iar Direcția Județeană pentru Cultură aduce piesele în muzeu, unde sunt analizate de specialiștii de profil.
Și alți căutători de artefacte au găsit obiecte interesante în timpul aceleiași expediții.
Membrii clubului din Roman au descoperit câteva mii de piese în ultimii cinci ani, însă doar două au fost preluate de muzee. În județul Neamț, sunt înregistrate 150 de persoane care practică în mod autorizat căutarea de artefacte.

