Zeci de persoane s-au îmbolnăvit de râie la un centru de recuperare pentru persoane cu handicap din județul Prahova. Primul caz a fost confirmat încă din decembrie, iar de atunci 20 de persoane au fost infestate. S-au luat măsuri pentru a limita răspândirea bolii, iar angajații trebuie să respecte reguli strice ca să evite noi îmbolnăviri. Până acum nu a fost confirmat niciun caz în rândul personalului.
Reducerea poluării provenite din sectoarele farmaceutic şi agricol este esenţială pentru combaterea proliferării superbacteriilor rezistente la medicamente, care ar putea ucide 10 milioane de persoane anual până în 2050, a avertizat marţi ONU, relatează AFP.
Minimum 4 ore, de luni până vineri, şi 6 ore, la sfârșit de săptămână. Așa vor putea intra în spitale rudele pacienților. Iar aparținătorii vor putea să afle informații despre rudele bolnave - la telefon, cu ajutorul unui cod unic. Vizitele vor dura cel mult 30 de minute, iar când vor intra în spitale, aparținătorii vor trebui să poarte echipamente de protecție.
Consiliul Judeţean (CJ) Ilfov asigură transport gratuit pentru persoanele de peste 65 de ani care nu au cu ce să ajungă la spital; programările se fac la numărul de telefon 0751.235.009, a declarat preşedintele CJ Ilfov, Hubert Thuma.
Începând cu noul contract-cadru din 2023, cei care nu se prezintă la medicul de familie pentru serviciile medicale de prevenţie ar putea fi sancţionaţi, a anunțat, joi, Adela Cojan, preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, citată de Agerpres.
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate peste 3.700 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, din peste 10.500 de teste, iar 32 de pacienți au murit.
Plecați din orașele bombardate, din casele unde nu știu dacă se vor mai întoarce, ucrainenii înfruntă necunoscutul și duc cu ei greutăți de o viață. Mulți sunt bolnavi şi au nevoie urgentă de tratament pentru afecțiunile cronice de care suferă. Alții s-au îmbolnăvit pe drumul disperării din calea războiului.
Sumele de bani alocate pentru hrana pacienților internați în spital ar putea fi mărite. Ministerul Sănătății caută soluții, pentru că unitățile medicale se descurcă tot mai greu cu cheltuielile, în această perioadă cu inflație în creștere. Și medicii cred că e nevoie de o schimbare, pentru că un meniu echilibrat ajută la recuperarea mai rapidă a pacienților.
Un record absolut de infectări de la începutul pandemiei a fost stabilit marți: 40.018 cazuri noi și 97 de decese în 24 de ore. "Personal nu cred că vom ajunge la 70 de mii de cazuri înregistrate zilnic, dar probabil că săptămâna viitoare vom avea peste 50 de mii de cazuri în câteva dintre zile", a subliniat ministrul Sănătății marți seară, la TVR, la Tema Zilei.