Focar de râie la un centru de recuperare pentru persoane cu handicap din județul Prahova. Zeci de oameni s-au îmbolnăvit

Zeci de persoane s-au îmbolnăvit de râie la un centru de recuperare pentru persoane cu handicap din județul Prahova. Primul caz a fost confirmat încă din decembrie, iar de atunci 20 de persoane au fost infestate. S-au luat măsuri pentru a limita răspândirea bolii, iar angajații trebuie să respecte reguli strice ca să evite noi îmbolnăviri. Până acum nu a fost confirmat niciun caz în rândul personalului.

Reguli noi pentru vizitele aparținătorilor în spitale. Informațiile despre starea pacientului, comunicate telefonic doar în baza unui cod atribuit la internare. Durata vizitei, maxim 30 de minute

Minimum 4 ore, de luni până vineri, şi 6 ore, la sfârșit de săptămână. Așa vor putea intra în spitale rudele pacienților. Iar aparținătorii vor putea să afle informații despre rudele bolnave - la telefon, cu ajutorul unui cod unic. Vizitele vor dura cel mult 30 de minute, iar când vor intra în spitale, aparținătorii vor trebui să poarte echipamente de protecție.

Olek, bolnav cu insuficiență renală din Ucraina, a ajuns la Cluj, pentru dializă. Ultima procedură a făcut-o în Harkov, când deasupra orașului zburau avioanele și rachetele inamicului

Plecați din orașele bombardate, din casele unde nu știu dacă se vor mai întoarce, ucrainenii înfruntă necunoscutul și duc cu ei greutăți de o viață. Mulți sunt bolnavi şi au nevoie urgentă de tratament pentru afecțiunile cronice de care suferă. Alții s-au îmbolnăvit pe drumul disperării din calea războiului.

Margarină, ceai, paste și ciorbe. Atât poate spitalul să cumpere pentru un bolnav, din alocația de hrană de 11 lei. Ministerul Sănătății caută soluții pentru a o crește măcar cu 25%

Sumele de bani alocate pentru hrana pacienților internați în spital ar putea fi mărite. Ministerul Sănătății caută soluții, pentru că unitățile medicale se descurcă tot mai greu cu cheltuielile, în această perioadă cu inflație în creștere. Și medicii cred că e nevoie de o schimbare, pentru că un meniu echilibrat ajută la recuperarea mai rapidă a pacienților.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, la Tema Zilei: Nu cred că vom ajunge la 70 de mii de cazuri înregistrate zilnic, dar probabil că săptămâna viitoare vom avea peste 50 de mii de cazuri

Un record absolut de infectări de la începutul pandemiei a fost stabilit marți: 40.018 cazuri noi și 97 de decese în 24 de ore. "Personal nu cred că vom ajunge la 70 de mii de cazuri înregistrate zilnic, dar probabil că săptămâna viitoare vom avea peste 50 de mii de cazuri în câteva dintre zile", a subliniat ministrul Sănătății marți seară, la TVR, la Tema Zilei.

Ultima Oră

Cele mai citite