Miniștrii de Externe ai țărilor NATO și-au reafirmat angajamentul față de clauza apărării colective. Antony Blinken, secretarul de stat al SUA: "Am venit la Bruxelles pentru că SUA vor să-şi reconstruiască alianţele"

Țările membre NATO și-au reafirmat angajamentul față de clauza apărării colective. A fost prima reuniune a miniștrilor de Externe în format față în față de la debutul pandemiei și prima la care a participat noul șef al diplomației americane, Antony Blinken. El a venit cu mesaje clare din partea administrației Biden.

Acord de principiu în UE pentru sancțiuni în cazul Navalnîi

Miniştrii de externe din UE au găsit un acord de principiu pentru a adopta noi sancțiuni împotriva Rusiei. Acordul se referă la cazul Navalnîi. Unele sancțiuni ar urma să vizeze înghețarea activelor din străinătate ale unor politicieni sau funcționari ruși. Moscova este gata să acționeze în cazul unor noi măsuri restrictive, a avertizat ambasadorul rus pe lângă Uniunea Europeană.

Situația românilor blocați în Mexic. România face demersuri pe lângă compania aeriană Lufthansa, pentru a trimite o aeronavă mai mare care să repatrieze turiștii rămași blocați pe aeroport

România face demersuri pe lângă compania aeriană germană Lufthansa, pentru a trimite în Mexic o aeronavă mai mare, care să repatrieze turiștii rămași blocați pe aeroport în urma unor abuzuri ale autorităților mexicane. Ministrul de externe, Bogdan Aurescu, le cere românilor să evite călătoriile în Mexic, până la clarificarea situației.

Bogdan Aurescu participă, la Bruxelles, la reuniunea miniștrilor Afacerilor externe din statele membre ale UE. România sprijină crearea unui mecanism care să ajute statele vecine în combaterea pandemiei

Reuniunea miniştrilor Afacerilor externe din statele membre ale UE are ca temă principală strategia de distribuire a vaccinurilor către state terţe, cazul Navalnîi, perspectivele de consolidare a relaţiilor transatlantice, evoluţiile recente din relaţia cu Turcia, zona Golfului, Hong-Kong, Venezuela, precum și relaţia UE-Egipt.

Mesaj emoționant al ministrului Bogdan Aurescu: Am pierdut-o pe mama în decembrie, ea m-a învățat cât de benefice sunt vaccinurile. Am suferit anul trecut pentru că nu am putut să o îmbrățisez

Ministrul afacerilor externe, Bogdan Aurescu, a transmis un mesaj emoționant după ce s-a vaccinat, miercuri, la Spitalul Militar din Capitală. El a vorbit despre pierderea mamei sale, care a decedat luna trecuta din alte cauze decât COVID și despre suferința și regretul de a nu fi putut-o îmbrățișa în decursul anului trecut din cauza pandemiei.

Ultima Oră

Cele mai citite