UPDATE: MAE anunță că alți 15 cetățeni afgani au fost evacuați astăzi cu succes din Afganistan. Ei se află în siguranță în Pakistan. Situația, dezbătută la Forumul Securității la Marea Neagră și în Balcani

Ministerul Afacerilor Externe informează că, în urma demersurilor Celulei de criză interinstituţionale coordonate de la nivelul instituției, alți 15 cetățeni afgani au fost evacuați astăzi pe cale terestră, ei aflându-se acum în siguranță pe teritoriul Pakistanului. Numărul total al afganilor evacuați astăzi a ajuns la 76.

Cetățenii români evacuați din Afganistan au sosit în România

15 români evacuați din Afganistan au ajuns acasă. Ei au fost aduși în țară cu aeronava militară trimisă la Kabul de Forțele Aeriene Române. Alături de ei au fost îmbarcați și patru cetățeni bulgari. Cu toții au fost întâmpinați în Baza Militară 90 din Otopeni de miniștrii Apărării și de Externe.

La București a fost inaugurat Centrul Euro-Atlantic pentru Reziliență. Mircea Geoană: Reziliența face parte din inima a ceea ce reprezentăm ca și comunitate de interese și valori comune

Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a găzduit luni  ceremonia de inaugurare a sediului Centrului Euro-Atlantic pentru Reziliență, în prezența președintelui Klaus Iohannis, a premierului Florin Cîțu, a secretarului  general adjunct al NATO, Mircea Geoană și a vicepreședintelui Comisiei Europene, Maroš Šefčovič.

Ultima Oră

Cele mai citite