România - Republica Moldova, 10 ani de parteneriat strategic. Ministrul Afacerilor Externe și ministrul Apărării, mesaje importante la Chișinău

România îi asigură pe cetățenii Republicii Moldova că este alături de ei la nevoie, așa cum a făcut-o întotdeauna. Acesta a fost mesajul delegației României la Chișinău, care a însoțit misiunea medicală menită să ajute la combaterea pandemiei de coronavirus. Este nevoie de reforme și de evoluții concrete în Republica Moldova, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, în timp ce ministrul român al Apărării, Nicolae Ciucă, s-a referit la continuarea programelor militare dintre cele două țări.

Noul ambasador al Statelor Unite la București a fost primit de ministrul Afacerilor Externe. Zuckerman: "România nu poate avea un prieten mai bun decât SUA". Programul Visa Waiver, pe agenda discuțiilor

Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, l-a primit sâmbătă pe Adrian Zuckerman, care a prezentat copia scrisorii de acreditare. Cei doi au discutat despre Partaneriatul strategic România - SUA, despre securitatea în zona Mării Negre, dar și despre dorința țării noastre de a intra în programul Visa Waiver.

Tema alocării a 2% din PIB pentru Apărare, subiect sensibil la Londra. Președintele Klaus Iohannis, invitat la dejunul de lucru în format restrâns oferit de liderul de la Casa Albă, Donald Trump

Summit aniversar al NATO în Marea Britanie. Alianța Nord-Atlantică împlinește 70 de ani. Președintele Donald Trump i-a invitat la un dineu de lucru pe liderii țărilor care și-au sporit considerabil bugetul de cheltuieli militare și au ajuns la 2% din PIB. Printre invitați s-a numărat și președintele României, Klaus Iohannis. A stat alături de secretarul general al NATO şi de liderul de la Casa Albă. Atmosfera a fost destinsă.

Ultima Oră

Cele mai citite