Ziua îmbrăţişărilor vine la doar o săptămână după lunea deprimării şi ar fi ideal ca îmbrăţişările, o formă de salut şi de afecţiune care aduce şi sănătate, să devină o tradiţie respectată nu doar în această zi.
În această zi, oamenii sunt mai trişti, mai inactivi şi consumă carbohidraţi sau ciocolată în exces, spun cei care cred în teoria Blue Monday. Indiferent de cât de adevărată este această teorie, optimiştii se ţin tari şi le urează deprimaţilor un Blue Monday fericit!