Carburanţii s-au scumpit din nou. Pentru unele sortimente, litrul a sărit de 6 lei. România nu are un sistem de monitorizare a preţurilor

Benzina și motorina se scumpesc din nou, de la lună la lună. Petroliștii dau vina pe creșterile de pe piaţa ţiţeiului şi pe evoluţia dolarului. Pe de altă parte, România nu are o monitorizare a preţurilor şi cu greu autorităţile pot face verificări. Cert este că scumpirea carburanţilor aduce costuri mai mari pentru transport, producţie şi, în final, pentru alimente.

Ultima Oră

Cele mai citite