bebelusi infectati covid 19
La Maternitatea Odobescu, din Timișoara, au fost create două zone, una verde și alta roșie, unde să fie consultate femeile care au suspiciune de COVID-19. De asemenea, toate femeile externate vor fi retestate, la fel ca și bebelușii lor, potrivit anchetei DSP Timiș, care a fost transmisă, marți, Ministerului Sănătății.
“Mi-e teamă, îl controlez mereu să respire, să nu pățească ceva în timpul somnului”. Mamele și-au luat bebelușii bolnavi de COVID-19 acasă de la Maternitatea Odobescu din Timișoara
Cazul celor 10 nou-născuți infectați cu coronavirus la Maternitatea Odobescu din Timișoara a dus la declașarea unei anchete care să stabilească cine este vinovat de situație. Mamele nu au fost confirmate cu COVID-19 și cele mai multe s-au externat deja împreună cu copiii. Vorbim despre aceeași maternitate care, la sfârșitul lui martie, a intrat în carantină și a ieșit după nici două zile. Șefa DSP Timiș a fost înlocuită, iar procurorii fac cercetări, in rem, în privința zădărnicirii combaterii bolilor.

