Șefa CE: România, partener cheie pe Flancul Estic al NATO. Nicușor Dan: Ne dorim Hubul European de Securitate în țară
Ursula von der Leyen, şefa Comisiei Europene, a fost astăzi în portul militar Constanţa şi în Baza Mihail Kogălniceanu, unde s-a întâlnit cu preşedintele Nicuşor Dan. A fost ultima oprire din turneul pe care l-a făcut în ţările de pe flancul estic. Şefa Comisiei Europene a dat asigurări că Europa va investi masiv pentru a creşte capabilităţile de apărare. Din Baza Mihail Kogălniceanu, Ursula von der Leyen a transmis că România este puternică şi rezistă În faţa intimidărilor Rusiei.
1 September 2025, 14:41 (actualizat 1 September 2025, 20:53)