Șefa Comisiei Europene, în vizită în România. Ursula von der Leyen: România, un partener cheie pe Flancul Estic al NATO. Nicușor Dan: Ne dorim la Hubul European de Securitate să fie localizat la Constanța

1 September 2025, 14:41 (actualizat 1 September 2025, 20:53)

Ursula von der Leyen, şefa Comisiei Europene, a fost astăzi în portul militar Constanţa şi în Baza Mihail Kogălniceanu, unde s-a întâlnit cu preşedintele Nicuşor Dan. A fost ultima oprire din turneul pe care l-a făcut în ţările de pe flancul estic. Şefa Comisiei Europene a dat asigurări că Europa va investi masiv pentru a creşte capabilităţile de apărare. Din Baza Mihail Kogălniceanu, Ursula von der Leyen a transmis că România este puternică şi rezistă În faţa intimidărilor Rusiei.

Avionul care a adus-o în România pe preşedinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen a ateriat la Baza Mihail Kogălniceanu din Constanţa puţin după ora 15.00. A fost întâmpiană de preşedintele Nicuşor Dan.

Din Baza aeriană cei doi oficiali au plecat cu elicoperul spre Portul Militar Constanţa unde au urcat la bordul fregatei Regele Ferdinand. La discuții au participa și ministrii Apărării şi de Externe. Dialogul s-a axat pe întărirea cooperării dintre Uniunea Europeană și NATO, precum şi pe aspecte legate de prevenirea, detectarea şi descurajarea ameninţărilor maritime şi hibride. Ursula von der Leyen şi Nicuşor Dan s-au întors apoi în Baza Mihail Kogălniceanu unde au stat de vorbă cu militarii.

Ursula von der Leyen, preşedinta Comisiei Europene: Ajutaţi să menţinem Europa sigură pe cale aeriană şi maritimă la Marea Neagră şi mai mult ca oricând România este un avantaj pentru securitatea europeană şi un partener cheie pe flancul estic al NATO. În ceea ce priveşte sprijinul financiar pe termen scurt împreună, în cadrul Consiliului European, am fost de acord asupra unui pachet de 800 de miliarde de euro până în anul 2030, parte din acest pachet fiind instrumentul SAFE.

Nicușor Dan, preşedintele României: Trăim o perioadă complicată, cu o presiune din partea rusă şi atunci solidaritatea europeană este importantă. Am discutat azi de capacitatea Europei de a se apăra, am discutat de programul Rearm, am discutat de componenta SAFE a programului ReArm. Suntem pe flancul estic adică partea de Europa cea mai aproape de Rusia şi aici avem provocări suplimentare.

Prin vizita pe care a făcut-o în România, Ursula von der Leyen încheie turneul în ţările de pe flancul estic al NATO și al Uniunii Europene.

Pe Facebook, preşedintele Nicuşor Dan a subliniat și “necesitatea operaționalizării Hubului de Securitate Maritimă la Marea Neagră, ca parte a Strategiei UE pentru Marea Neagră”.

Adelin Petrișor, jurnalist senior TVR: Nu e întâmplătoare vizita acolo, avem baza Mihail Kogălniceanu care în următorii cinci-zece ani va fi poate cea mai mare Bază NATO din estul Europei, dar vă reamintesc că Bruxelles a vorbit şi de un comandament la Marea Neagră. România şi Bulgaria se luptă pentru a avea cartierul general al acestui comandament.

Lucian Pîrvoiu, jurnalist TVR: Un semnal foarte important că Bruxelles se preocupă de acest flanc estic, de frontiera de est şi de vecinătatea pe care Uniunea Europeană o are cu ţări neprietenoase cum sunt Belarus şi Federaţia Rusă. Pe de altă parte trebuie să interpretăm şi într-o cheie geopolitică, precedenta comisie europeană s a dorit a fi o Comisie geopolitică, dar nu prea i-a ieşit Ursulei von der Leyen. Această nouă Comisiei Europeană pe care o conduce încă de anul trecut într-un nou mandat pare să fie o comisie geopolitică.

Iniţial, premierul Ilie Bolojan era anunţat la întâlnirea de la malul mării, dar a fost nevoit să rămână la Bucureşti pentru asumarea răspunderii pe pachetul doi de măsuri fiscale.

ACTUALIZARE Conferință de presă comună cu președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la finalul vizitei la Baza 57 Aeriană „Mihail Kogălniceanu” și la Portul Militar Constanța.

Principalele declarații ale președintelui Nicușor Dan:

  • Trăim o perioadă complicată cu o presiune din partea rusă, solidaritatea europeană e importantă.
  • Am discutat azi de capacitatea Europei de a se apăra și de a colabora în sensul acesta, am discutat de programul ReArm, am discutat de componenta SAFE a Programului ReArm, în care România a propus deja niște proiecte, printre care Baza Kogălniceanu, în care ne aflăm azi, Portul Constanța, pe care l-am vizitat azi, de asemenea.
  • Programul SAFE va fi o oportunitate de dezvoltare a industriei românești de Apărare, pentru că vor fi echipamente care vor fi produse în România, și, de asemenea, o oportunitate pentru a dezvolta o infrastructură care să deservească atât zona militară, cât și zona civilă.
  • Suntem pe Flancul Estic, adică partea de Europa cea mai aproape de Rusia, și aici avem provocări suplimentare.
  • Marea Neagră este extrem de importantă pe România și Europa.
  • O să avem, începând cu 2027, extrageri de gaz. Asta va contribui la securitatea energetică a României și Europei. Este important pentru că este comunicarea cea mai simplă, cea mai directă, în momentul în care va fi sigură, dintre Europa și Asia Centrală.
  • Ne bucurăm că Uniunea Europeană a adoptat, la propunerea României, o strategie pentru Marea Neagră, pe care ne dorim să o operaționalizăm cât mai curând, și în cadrul acestei strategii ne dorim ca Hubul European de Securitate de care această strategie vorbește să fie localizat în România, la Constanța, la Marea Neagră.
  • Am vorbit puțin și de reconstrucția Ucrainei, și România, prin poziția sa geografică, poate să contribuie la acest proces. Portul Constanța, care este cel mai mare port la Marea Neagră, și Dunărea care îl conectează cu vestul Europei și oferă o modalitate ieftină de transport care va fi foarte utilă în momentul reconstrucției Ucrainei.

Principalele declarații ale Ursulei von der Leyen:

  • Mulțumesc pentru vizita impresionantă la portul militar din Constanța și Baza Aeriană Mihai Kogălniceanu.
  • România este un avantaj pentru securitate europeană și un partener cheie pe Flancul Estic al NATO.
  • România a demonstrat reziliență impresionantă în democrația sa, în instituții. Ați combătut încercări de dezinformare și manipulare.
  • Oferiți un sprijin ferm pentru Ucraina și Republica Moldova.
  • Ne trebuie o creștere în investițiile de apărare.
  • Împreună, în cadrul Consiliului European, am fost de acord asupra unui pachet de 800 de miliarde de euro, până în anul 2030, parte din acest pachet fiind instrumentul SAFE.
  • Noul buget european, implementat în doi ani.
  • Mesaj pentru Republica Moldova: Moldovenii au ales calea europeană și le vom sta mereu alături.
  • Legat de România: Ați muncit din greu pentru a menține sub control deficitul, ați promovat reforme. Salutăm aceste eforturi.
  • România are tot ce are nevoie pentru a-și pune economia pe traiectoria corectă.

Șefa Comisiei Europene, întâmpinată de președintele Nicușor Dan

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a ajuns în Constanța. Aparatul de zbor cu care a venit a aterizat la Baza 57 aeriană Mihail Kogălniceanu.

Cele două elicoptere care au fost pregătite pentru această vizită oficială, în care se afla președinta CE și președintele Nicușor Dan, au decolat de la Baza Mihail Kogălniceanu către fregata „Regele Ferdinand”.

Ursula von der Leyen a ajuns în România în jurul orei 15.00. Aceasta a fost întâmpinată de președintele Nicușor Dan, dar și de ministrul de Externe, Oana Țoiu și de ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu. Alături de ei se află și șeful statului major al Apărării.

Vizita în România a președintei CE va dura aproximativ trei ore, pe parcursul zile de luni.

Ursula von der Leyen, la bordul Fregatei “Regele Ferdinand”

Cei doi oficiali s-au deplasat cu elicopterul în portul militar Constanța, în terminalul de pasageri , unde vizitează Fregata “Regele Ferdinand”.

La bordul fregatei a stat de vorbă cu militarii din echipaj, a semnat în Cartea de Onoare și au discutat detalii tehnice.

”Țara noastră are o importanță strategică deosebită pentru securitatea europeană și euro-atlantică, iar România își îndeplinește cu responsabilitate rolul de stat membru al UE și de Aliat NATO pe Flancul Estic”, a transmis președintele Nicușor Dan, într-un mesaj pe Facebook.

Președintele a precizat că vizita comună pe țărmul Mării Negre reflectă, de asemenea, importanța geostrategică a Portului Constanța, atât ca nod logistic comercial și militar, cât și din perspectiva viitoarelor eforturi de reconstrucție a Ucrainei.

”Am subliniat cu această ocazie necesitatea operaționalizării Hubului de Securitate Maritimă la Marea Neagră, ca parte a Strategiei UE pentru Marea Neagră. Suntem preocupați să folosim cât mai eficient resursele europene, inclusiv prin Planul #Readiness2030 și instrumentul SAFE, pentru extinderea capabilităților noastre militare, modernizarea industriei de apărare și creșterea mobilității militare”, a transmis Nicușor Dan după vizita de la Fregata “Regele Ferdinand”.

Ursula von der Leyen şi Nicuşor Dan vizitează Baza militară de la Mihail Kogălniceanu, după care susţin o conferinţă de presă.

Din delegaţia prezidenţială fac parte ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, ministrul Apărării Naţionale, Ionuţ Moşteanu, şefa Reprezentanţei Comisiei Europene în România, Ramona Chiriac, precum şi consilierii prezidenţiali Luminiţa Odobescu şi Radu Burnete.

Începând de vineri, şefa Executivului comunitar a vizitat Letonia, Finlanda, Estonia, Polonia, Lituania şi Bulgaria.

Potrivit Reprezentanţei Comisiei Europene în România, vizitele sale au evidenţiat “sprijinul UE pentru statele membre care se confruntă cu provocări din cauza faptului că au frontiere comune cu Rusia sau cu Belarus”.

În România, preşedinta Comisiei Europene va discuta cu oficiali guvernamentali şi ai Armatei despre cooperarea UE – NATO, precum şi despre prevenirea, detectarea, descurajarea şi apărarea împotriva ameninţărilor maritime şi hibride.

Avionul Ursulei von der Leyen, vizat duminică de un bruiaj presupus a fi rus. Aterizare forțată folosind hărţi pe hârtie

Un atac suspectat că ar fi fost lansat de Rusia a dezactivat serviciile de navigaţie GPS de pe un aeroport bulgar şi a forţat un avion care o transporta pe preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, să aterizeze duminică la Plovdiv folosind hărţi pe hârtie, a relatat Financial Times, care a citat trei oficiali familiarizaţi cu situaţia, relatează Reuters. Relatarea publicaţiei britanice a fost confirmată luni de Comisia Europeană.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite